Green Peace nedir?

Türkçesi Yeşil Barış olan Green Peace, kar elde etme amacı olmayan ve uluslararası alanda faaliyet gösteren bir çevre koruma örgütüdür. Oldukça radikal eylemler düzenlediği için popüler kültürde adından sıkça söz edilen bir örgüt olan ve hakkında birçok komplo teorisinin üretildiği Green Peace Örgütü 1971 yılında kurulmuştur. Düzenlediği kampanyaların uluslararası basın yayın tarafından yakından takip edilmesi ve günümüzde sosyal medya üzerinden milyonlarca insana ulaşması, Green Peace Örgütü’nün dünya çapında tanınmasını sağlamıştır. Merkezi Hollanda’nın Amsterdam kentinde bulunan Green Peace’in dünyanın çeşitli ülkelerinde toplam 28 adet ofisi bulunmaktadır. Günümüze dek yaklaşık olarak dünyanın 50 farklı ülkesinde çok çeşitli gösterilerde bulunan Green Peace, açık denizlerde de bazı protesto gösterileri düzenlemiştir.

Green Peace Örgütü tüm çalışmalarında, doğal dengenin bozulmasına neden olan çevre suçlarının “bilimsel veriler ile kanıtlanmış” olması şartını arar. Bilimsel veriler olmadan yorumlara ve çeşitli düşüncelere göre hareket etmemesiyle tanınan Green Peace, bilimadamları tarafından yapılan araştırmalar doğrultusunda çevreye zarar verdiği ispat edilen kurum ve kuruluşları, tesisleri ve politikaları protesto etmektedir. Green Peace Çevre Koruma Örgütü düzenlediği gösterilerle toplumun ilgisini çevre kirliliğine çekmek ve toplum bilinci oluşturarak doğal dengenin korunmasına yönelik çalışmalar organize etmek istemektedir. Tamamen bağımsız bir örgüt olmak için şirketlerden, devletlerden, siyasi partilerden ya da bazı siyasi görüşleri benimseyen kurum ve kuruluşlardan herhangi bir destek almadığını savunan Green Peace, bağış ve sponsorluk anlaşması imzalamadığını dile getirmektedir.

Halkın desteğini almak için yalnızca kişilerden bağış kabul eden Green Peace, kendi hazırladığı çevre koruma içerikli dergi ve makale gibi yayınları satmaktadır. Aylık ya da yıllık periyotlarla Green Peace yayınlarına abone olan insanlar, böylece örgütün çalışmalarının finanse edilmesini ve Green Peace bünyesinde çalışan insanların ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktadır. Çevre katliamı olarak nitelendirdikleri davranışların sona erdirilmesi için mücadele verdiğini söyleyen Green Peace üyeleri, düzenledikleri gösterilerde yaratıcı fikirler kullanarak insanların ilgisini çekmeye çalışmaktadır. “Gezegeni yaşanabilir bir hale getirmek” için faaliyetler düzenlediğini söyleyen Green Peace, şiddet içermeyen kampanyalar planlamaktadır.

Şiddet içermeyen eylemler yürütme, tamamen bağımsız bir yapıya sahip olma, doğaya saygı duyma ve bilimsel yönteme bağlı kalma gibi bazı temel ilkeleri de olan Green Peace Örgütü, dünya üzerindeki tüm alanların korunmasına yönelik çalışmalar sürdürmektedir. Okyanuslar, ormanlık alanlar ve tarım alanları gibi yerlerin korunması için mücadele veren Green Peace aynı zamanda nükleer kirliliğe neden olan silahlanma ve iklim değişikliklerine neden olan faaliyetler konusunda da duyarlıdır. Vikipedia verilerine göre dünya üzerinde 3 milyona yakın üyesi olan Green Peace’in 200 milyon Euro civarında ciroya sahip olduğunun gösterilmesi ise gerçekten şaşırtıcıdır.

Bir Cevap Yazın