Meslek seçimi nasıl yapılmalıdır?

Birçok kişi geriye dönüp baktıklarında, küçük yaşlarda tonton teyze, aksakallı amcalar tarafından kendilerine sık sık sorulan şu soruyu anımsayabilir ‘Büyüyünce ne olacaksın, bakıyım?’  Kimileri emekli olmak istemekte, kimileri uzay pilotu, çok sayıda doktor ve öğretmen cevabı ile de karşılaşılabilmektedir. Meslek seçimi sadece ne istediğimiz ile ilintili değildir. Amaca giden yolda nasıl ilerlediğimiz ile de ilişkilidir.

Meslek seçimine yönelik en keskin ve net kararı üniversite tercihlerimiz ile vermekteyiz. Üniversite bölümlerinin meslek tercihimizle ilişik olup olmadığını çok iyi anlayarak tercih sıralaması yapılmalıdır. İlginizi çeken meslek gruplarını incelemek, bu aşamada çok faydalı olacaktır. ‘Hengame’ye yapılan tercih sıralamaları arzu etmediğimiz meslek gruplarına yönlendirebilmektedir. Üniversite tercihinizin yanlış bir karar olduğunu düşünüyorsanız, dikey-yatay geçişlerden yararlanarak bölümünüzü ve okulunuzu değiştirebilirsiniz. Ait olmak istediğiniz meslek ile aranızdaki tek engel; sizin tercihlerinizdir.

Geçiş sınav hakkı kazanabilecek puan ortalamalarına sahip değil iseniz, tekrar sınava girebilir veya öğrenim hayatınızı noktalamadan workshop, eğitim programlarına katılabilirsiniz. Ani bir fikir değişikliği ile adımlarınızı atmadan önce okul ve ya aile büyükleriniz ile fikir alışverişi yapmak, gelecek planlamanızda faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın