Bilgisayar neden kapanmaz?

Bilgisayar kullanıcıları bu tarz bir sorun yaşayacağını aklına dahi getirmese de, bilgisayarın bir türlü kapanmaması gerçekten de can sıkıcı ve uzun vadede fişten çekme gibi riskli çözümler aranması sebebiyle donanıma zarar verme ihtimali olan ciddi bir problemdir. Yapılan internet aramalarında genel olarak sorunun çözümüne dair yüzeysel bilgiler verildiği gibi, aslında “bilgisayar neden kapanmaz” sorusu da tek cümle ile net olarak cevap verilebilecek bir soru değildir. Zira bilgisayarın kapanmaması BIOS ayarlarının bilinçli ya da bilinçsiz şekilde güncellenmesinden, işletim sistemindeki hatalardan, virüs ya da Spy yani casus yazılımlardan, güç ünitesinde (Power Supply) yaşanan çok çeşitli problemlerden ve daha da farklı nedenlerden kaynaklanabilir.

Bilgisayarın bir türlü kapanmaması gibi bir sorun ancak Windows işletim sisteminde yaşanabilecek türden bir problem olduğundan, sorunun çözümüne dair “msconfig” üzerinden bir çözüm aramak mantıklıca olacaktır. Bu tür bir uygulama hatanın giderilmesini kesin olarak sağlama garantisi vermese de, en azından kapanmamaya neden olan durumun anlaşılması adına net bir fikir verecektir. “Çalıştır” üzerinden komut yazarak probleme çözüm aramak kapanmama probleminin Windows kaynaklı bir nedenden ötürü geliştiğinin anlaşılması açısından önemlidir.

Bilgisayarın kapanmamasına neden olan durum BIOS ayarlarına dair bir durumdan kaynaklanıyorsa ve BIOS üzerinde ayarlama yapacak bir bilgisayar bilginiz yoksa işlerin daha da karmaşık bir hale gelmemesi için “bir bilenden” ya da doğrudan uzman bir teknik servisten yardım almanız en doğru tercih olacaktır. Ayrıca güç ünitesinden kaynaklanan problemlerde de şayet donanım bilginiz yoksa yapacağınız yanlış bir hareketin bilgisayar donanımında fiziki zarara neden olabileceğini unutmayın. Söz konusu elektrik ünitesi olduğundan, bilgisayar parçalarında kalıcı hasar oluşturabilecek durumların yaşanması söz konusudur.

Bilgisayarınızın kapanmamasının nedenleri, Başlat menüsünden “bilgisayarı kapat” ikonunu tıkladığınız anda bilgisayarın verdiği tepkiye göre de değişmektedir. Zira bazı kullanıcılar “bilgisayarı kapat” ikonuna tıkladıktan sonra masaüstünün tamamen kaybolduğunu görürken, bazıları da bilgisayarının oturumu kapattıktan sonra reset attığını ve yeniden Windows’un başladığını görebilir. Benzer bir şekilde bilgisayarın kapatılması için komut verildikten sonra hiçbir şey olmaması da yaygın olarak görülen bir durumdur. Şayet bilgisayar kapat komutu verildikten sonra Windows herhangi bir hata penceresi açıyorsa burada yazanları dikkatlice okumak sorunun çözümü için önemli olabilir. Ancak yine söz konusu Windows olduğundan, ilgili hata penceresinde tamamen anlamsız ya da çok basit bir ibarenin yer alması da söz konusudur…

Son olarak bilgisayarın kapanmama sorununa “Regedit” üzerinden çözüm ararken, ilgili bilgiye eriştiğiniz kişi ya da sitenin güvenilirliğinden emin olmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca iyi niyetli olarak yapılan tavsiyeler bazı kullanıcıların sorununa çözüm sağlarken sizin bilgisayarınızda sorunun devam etmesini ya da tamamen yeni sorunlar oluşmasını da sağlayabilir. Kullanılan işletim sisteminden bilgisayarda kurulu olan programlara kadar oldukça farklı unsur uygulayacağınız çözümle ulaşacağınız sonucu etkileyecektir…

Bir Cevap Yazın