Mercedes’in Kuruluşu Nasıl Oldu?

mercedes

Günümüzde Alman araba markalarının en prestijlilerinden ve en çok beğenileni olan Mercedes, 1900 lü yılların başında kurulmuş köklü bir firmadır. Sizlere, bu firmanın neden çok tutulduğunu ve neden bu kadar büyük bir marka olduğunu anlatalım. Marka olmak demek uzun yıllara dayanan bir süreçte halkın güven duyması ve müşterilerine sağladığı hizmette memnun edebilmek demektir. Bir ürün veya hizmetin marka seviyesinin iyi olması için kurumsal bir yapıyla yönetilmesi gerekir.

Mercedes otomotiv sektöründe gayet halkın güvenini kazanmış bugüne kadar 20 milyona yakın arabasının yollarda gezdiği büyük bir markadır. Bu denli büyük bir marka olmasının temellerinde  çok eskiden kurulmuş olması, teknolojiyi iyi takip etmesi ve reklamının iyi yapılması gibi sebepler bulunuyor. Bu büyük markanın kuruluşuna inerek marka olmanın inceliklerini görelim.

Avustralyalı diplomat olan Emil Jellinek  Daimler bünyesinde üretilen otomobillerle yarışlara katılıyordur. Bir yarışta geçirdiği kaza Emil’de daha sağlam ve daha güçlü arabalar üretme fikrini doğurmuştur. Bu fikrini Daimler Motor yöneticisi Wilhemn Maybach ile paylaşır. O zamanlarda Daimler fabrikasında yılda 96 adet araç üretilebiliyordu. Bu fikri olumlu bulan şef Maybach 1899 yılında 36 tane araç üretmeye başladı ve Emil’in isteği üzerine ismi kıznın adı Mercedes oldu. 4 silindirli 35 beygir gücündeki Mercedes araçlarını Emil otomobil yarışlarında test etme imkanını buldu. Fransa’nın Nice kentinde yapılan yarışı Emil kazanmıştı. Bir sonraki sene Daimler Motor üretim kapasitesini iki katına çıkaracaktı. Böylece Mercedes arabalarının ilk üretimleri gerçekleşmiş oldu.

talhacolak

r10 da yazar tecrubeli makale yazari

Bir Cevap Yazın