Melez nedir?

Bilim dilinde hibrit olarak da kullanılan melez tabiri özellikle biyoloji biliminin incelediği alanlardan biridir. Bitkilerden diğer canlılara melez türlerin özellikleri ve gelişim süreçleri hakkında araştırmalar yapan biyoloji bilimi, hayvanların ve bitkilerin üremeleri inceleyerek melez canlılarla ilgili bilgi edinir. En basit anlatımla melezlik, iki farklı hayvan ya da bitkinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan yeni tür olarak tanımlanabilir. Aynı cins canlıların iki farklı türünün birleşmesi sonucu oluşan melez canlı, iki türün de belirli özelliklerini taşır. İki türün ortası olarak da tanımlanan melez ya da diğer adıyla hibrit canlılar, biyoloji biliminde “X” işareti ile gösterilir.

Botanikçiler tarafından da kullanılan bir tabir olan melezlik, belirli ağaç türlerinin ortak adıdır. Türkçede Çamgiller olarak bilinen Pinaceae familyasına ait olan Larix cinsi ağaçlar, iğne yapraklı ve yaprak döken yapılarıyla hibrit bitkiler olarak tanımlanır. Melezçam olarak tanınan Kuzey yarımküredeki ağaçlar, 30 metreye kadar uzayabilen bir yapıya sahiptir. Avrupa Melezi ve Amerika Melezi gibi farklı isimler alan bu ağaç ailesi, yetiştirildikleri bölgenin yapısına ayak uydurarak farklı renkte yapraklara da sahip olmuştur. Botanik ve biyolojinin yakından ilgili olduğu hibrit yani melez kavramı, modern teknolojilerin gelişimi ile otomobil sektöründe de kullanılan bir tabir haline gelmiştir.

Benzinin her geçen gün daha da azaldığının farkına varan toplumlar kaynaklarını mühendislik çalışmalara ayırarak, daha az benzin tüketen araçlar yapma kararı almıştır. Hibrit yada melez araçlar olarak isimlendirilen bu yakıt yönünden cimri yeni nesil araçlar, benzin motoru yerine elektrik motoru kullanmaktadır. Bu yeni nesil araçlara hibrit yani melez denmesinin nedeni ise, tıpkı biyoloji biliminde iki farklı türün birleşmesiyle oluşan canlılar gibi bu araçların da hem benzinli hem de elektrikli araçların ortak özelliğine sahip olmasıdır. Hibrit araçlar şehir içinde yalnızca elektrik motoru kullanarak emisyon ve yakıt yönünden avantaj sağlasa da, elektrik motoruna güç sağlamak için benzin motorundan da yararlanabilir. Akünün şarj edilmesi için benzin motorundan yardım alan hibrit araçlar, böylece iki farklı türdeki otomobil teknolojisini bir arada kullanmaktadır. Modern teknolojinin birçok alandaki buluşları bir araya getirerek ortaya yeni nesil cihazlar çıkartması ile gelecekte melez kavramının çok daha farklı teknolojiler için de kullanılması da mümkündür.

Bir Cevap Yazın