Kızılderililer Türk mü?

Amerika Yerlileri olarak da bilinen Kızılderililerin kökenleri söz konusu olduğunda, tarihçilerin uzun yıllar boyunca birçok farklı teori ürettiğinden söz edilebilir. Eskimolar dışındaki tüm Amerika Yerlileri için kullanılan bir tanım olan Kızılderili, kendine ait bir dili olan ve Amerika Kıtası’nın yerlileri olarak kabul edilen toplumlardır. Sibirya kökenli Kızılderililer “Na Dede” denen gruba ait olan diller konuşurken, bu grup dışında kalan Kızılderililer “Amerind” dillerini konuşur. Tarihçiler uzun süre boyunca Kızılderililerin nereden geldiği ve Amerika’ya nasıl yerleştiği üzerinde tartışmıştır. Jeoloji biliminin gelişimi ile dünyamızın çok eski zamanlardaki yapısı hakkında daha fazla bilgi sahibi olan bilim insanları, ünlü “Bering Denizi” teorisini geliştirmiştir.

Kızılderililerin aslında Türk olduğuna dair söylemler de, bilim çevrelerinin Bering Denizi ile ilgili yaptığı açıklamalara dayanmaktadır. M.Ö. 34.000 ile 30.000 arasındaki dönemde dünya üzerindeki suyun önemli bir bölümünün büyük buz kütleleri halinde olduğunu belirleyen bilimadamları, bu dönemde Bering Denizi’nde de kıtasal buz katmanlarının olduğunu söylemektedir. Günümüzdeki seviyesinden yüzlerce metre daha aşağıda yer alan Bering Denizi, Asya ile Kuzey Amerika kıtalarını birbirine bağlayan bir kara parçası görevi görmekteydi. Bilimadamları yaptıkları incelemeler sonucunda “Beringia” adını verdikleri bu bölgenin ilgili dönemde 1,5 kilometreye varan bir genişliğe sahip olabileceğini saptamıştır. 1,5 kilometre genişliğindeki bir alan insanların kolaylıklar üzerinden seyahat ederek Amerika’ya geçebilmesine imkan tanıdığından, Kızılderililerin de aslında Asya kökenli insanlar olduğu fikri yaygınlaşmıştır.

Tundra bölgesi olan Beringia’nın ağaçsız bir yapıya sahip olduğunu düşünen araştırmacılar, küçük otların hakim olduğu bölgenin hayvanlar için de önemli bir besin kaynağı olabileceğini söylemiştir. Kızılderililer ile ilgili teoriler de, Beringia bölgesinin tundra yapısı nedeniyle gelişen otların hayvanları çektiği ve dönem insanlarının da en büyük besin kaynağı olan hayvanları avlamak için bu bölgeye geldiği üzerinedir. Şüphesiz M.Ö. 30 bin gibi oldukça uzak bir tarihten bahsederken, dönem insanlarının av peşindeki seyahatleri esnasında yeni bir kıtaya geçtiklerinden haberdar olduklarını söylemek mümkün değildir. Böylece Bering Denizi sayesinde Kuzey Asya’dan Amerika’ya geçen insanların ilk Amerika Yerlileri yani Kızılderililer olduğu düşünülmektedir. Ancak belirtilmesinde yarar var ki, bu tür görüşlerin tamamı birer teori olduğundan Kızılderililerin aslında Türk olduğunu söylemek mümkün değildir.

Günümüzde ABD hükümeti tarafından tanınmış yaklaşık 550 Kızılderili kabilesi bulunmaktadır. Ancak bilinen insanlık tarihinin perde arkasında kalmış olayları arasında yer alan Amerika’nın keşfi esnasında on binlerce ve belki de yüz binlerce Kızılderili’nin katledildiği de oldukça önemli bir iddiadır. İddialara göre İngiltere, Portekiz ve İspanya’nın liderlik ettiği Avrupa’da sömürgecilik çılgınlığının yaşandığı dönemde, İnkalar ya da Mayalar gibi Kızılderililerin de bir çoğu katledilmiştir. ABD yapımı Western filmlerde gösterilen Kızılderili ile Kovboylar arasındaki savaşların, aslında Kızılderililerin işgalci güçlere karşı “kendi topraklarını” koruma çabası olduğu da iddialar arasındadır.

Rahnansaika

Bir Cevap Yazın