Mekik çekmenin faydaları nelerdir?

mekikÖnemli bir spor aktivitesi olan mekik çekme, daha çok karın ve göbek yağlarının üzerinde etkisi olan bir harekettir. Toplumda kadın ve erkek herkesin ortak sorunu olan bu bölgelerdeki yağların eritilmesinde, düzenli olarak mekik çekilmesi tavsiye edilir. Bel ve göbek etrafında yoğunlaşan yağların hem görünüme, hem de sağlığa çok zararlı olduğu bilinmektedir. Buna karşı alınacak en pratik yöntem mekik çekmektir. Hem vücutta olan ağrıların dindirilmesinde, hem de bu bölgelerde olan yağların yakılmasına etkili olur.

Mekik çekmenin faydaları nedir?

Bu aktiviteyi devamlı olarak yapmanız göbek bölgesinde biriken bölgesel yağların yakılmasını sağlar. Düzenli şekilde her gün yapılırsa, estetik açıdan hoş görünümde bir göbeğe sahip olabilirsiniz.

Düzenli olarak yapılan mekik çekme sonrasında hem göbeğinizde olan yağlardan kurtulacak, hem de düz bir karın bölgesine sahip olacaksınız. Mide bölgeniz ve karın bölgeniz güzel ve düz bir görünüme kavuşur.

Mekik çekmek vücudunuzun estetik olarak güzel bir şekle girmesine yardımcı olduğu gibi, genel sağlığınızı korumanızda da sizlere yararlı olur. Belinize faydalı olurken, göğüs kemiğinden inen ve pelvis kasına kadar uzanan kasların gelişimini sağlar. Bu etkiyle vücudunuz daha dinç ve aktif olacak duruma gelir. Vücutta bulunan kasları geliştirdiği için, daha zinde ve güçlü bir hale gelirsiniz. Yalnız bu belirttiklerimiz düzenli olarak her gün mekik çekilmesi sayesinde olur.

Mekik çekmeyi isteyenlerin dikkatli olması gereken konuların başında karın tokluğu gelir. Bunu yaparken karnınız ne aç olsun, ne de tok olsun. Eğer yaptığınız bu hareketin faydasını görmek isterseniz, mutlaka buna dikkat etmelisiniz. Sizin hem sağlığınıza faydalı olacak, hem de sizi fazlalık yağlarınızdan kurtaracak olan bu yararlı egzersizin uygun koşullarda yapılması tavsiye edilir. Düzenli şekilde yapılırsa, bunun olumlu etkilerini yaklaşık 3-4 ay içinde alabilirsiniz. Göbek çevresinde ya da karın bölgesinde olan yağlardan kurtulmuş olsanız bile, düzenli olarak mekik çekmeye devam edin. Bunu yapmaya alıştıktan sonra, oldukça kolay bir şekilde hareketi yapacaksınız. Vücudunuzdaki kaslar her zaman sağlıklı bir şekilde size hizmet etmeye devam eder.

Mekik çekme hareketinin doğru olarak yapılması halinde, bel kemiğinin korunmasına, bel bölgesinde bulunan abdominal kaslara varıncaya kadar yani göğüs kemiğinden inen ve pelvise kadar giden kaslarla birlikte pelviste olan üç kas grubuna varıncaya kadar dayanıklılık ve sertlik kazanmaya yardımcı olur. Mekik çekme hareketi doğru yapılırsa, bel bölgesi için en faydalı hareket olarak kabul edilir. Yanlış yapıldığında ise, bu bir zaman kaybı ve devamında sağlık sorunlarını getiren bir hareket olarak kalacaktır.

Mekik çekerken nelere dikkat edilmeli?

Mekik çekmeye yeni başlayan kişiler, hızlı hareket etmesinler. Bu şekilde yaparsanız belinizin incinmesine neden olabilirsiniz. Kendinizi hareketi yaparken zorlamadan, sadece egzersize devam ederken, çekilen mekiğin sayısını arttırmalısınız. Aynı zamanda daha önce belirttiğimiz gibi karnın aç ya da tok olmamasına dikkat edin.

Bir Cevap Yazın