MDF nedir?

MDF, teknolojik gelişmeler sayesinde geliştirilmiş kompozit bir ahşap malzemedir. Mühendislerin endüstriyel üretim teknolojilerinden yararlanarak geliştirdiği MDF, yapı sektöründe en yaygın kullanılan yeni nesil ürünler arasında yer almaktadır. İngilizce Medium Density Fiberboard ismiyle anılan MDF ürünler, Türkçe “Orta Yoğunluklu Lif Levha” olarak adlandırılabilir. Ağaç talaşlarının değerlendirilmesi üzerine çalışmalar yapan mühendisler, bu endüstriyel değeri olan malzemenin sıkıştırılarak kullanılması üzerine çalışmalar yapmıştır. Sonuç olarak sıkıştırılmış ağaç talaşları MDF adı verilen kompozit malzemenin ortaya çıkmasını sağlamış ve bu yeni nesil ürün de kısa süre içinde dünya genelinde kullanılmaya başlanmıştır.

MDF ürünler ağaç talaşından üretildiğinden ahşap malzeme sınıfına girmektedir. Tüm ahşap ürünlerde olduğu gibi MDF malzemeler de ateş ve özellikle suya karşı fazla dayanıklı değildir. Yapı malzemesi olarak yalnızca kenar vidalama uygulamaları için suntaya nazaran dezavantajlı olan MDF, farklı ağaç türlerinin talaşları kullanılarak üretilebildiğinden büyük avantaj sağlar. Endüstrinin farklı alanlarında kullanılan değişik ağaç türlerinin işlenmesi ile oluşan ağaç talaşları harmanlanarak da MDF ürünler oluşturulabilir ve bu özellik de MDF ürünlerin geri dönüşüm açısından büyük avantaj sağlamasına neden olur.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun olarak kullanılan yapı malzemeleri arasında olan MDF, birçok farklı firma tarafından üretilmektedir. 2,5 milimetreden başlayan ve 30 milimetre kalınlıklara kadar ulaşan MDF malzemelerin üretildiği ülkemizde, melamin kağıt kaplanarak pazara sunulur. Üst yüzeyi emprenye edilmiş melamin kağıt ile kaplanan MDF ürünler özellikle ülkemizdeki mobilya üreticileri için temel hammaddeler biri haline gelmiştir. LAM ürün olarak da bilinen melamin kaplı MDF malzemeler mutfak ve banyolarda kullanılan dolaplarda gövde malzemesi olarak kullanılmaktadır. Mobilya sektörü haricinde hazır gövde olarak bilinen bu melamin kaplı MDF ürünlerin oldukça geniş bir alanda kullanıldığı söylenebilir.

Lake mobilya ürünlerinin temel bileşenlerinden biri olan MDF ayrıca membran kapak üretiminde de kullanılır. Ayrıca inşaat sektöründe beton kalıbı işlevi de gören MDF, kalıplamanın daha ucuz maliyetli hale gelmesini sağlamaktadır. Avrupa’da üretilen mutfak ve banyo dolaplarında ülkemizde olduğu kadar yoğun kullanılmayan MDF, ülkemizde dayanıklılığı nedeniyle sektör genelinde tercih edilmektedir. Sunta yerine MDF kullanımının yaygınlaşmasının en önemli nedenlerinden biri de, bina yapımında ağırlık avantajı sağlanmasıdır. Yapının taşıdığı yükün azaltılmasını sağlayan MDF ürünlerin ayrıca daha çevre dostu bir malzeme olduğu da söylenebilir.

Bir Cevap Yazın