Mayonez nedir ve nasıl yapılır?

Mayonez bir çok salatanın ve yemeğin sosudur. Evde hazırlanması en zor sos olduğu düşünülür fakat tarifi iyi bilinirse kolay ve hızlıca yapılmaktadır. Özellikle et yemekleri, patates kızartmaları ve salatalarda lezzet verici özelliği yüksek olması nedeni ile çok sevilmektedir. İyi bir mayonez hazırlamak için verilen tarifi adım adım uygulamak ve püf noktalarına dikkat etmek yeterli olacaktır.

Mayonez hazırlamada dikkat edilecek bazı püf noktaları vardır;

Sıfır asitli zeytinyağı kullanmak gerekmektedir. Piyasada satılan zeytinyağları 1.5-2 asit derecesindedir. Bu nedenle de zeytinyağı yerine mısırözü ve ayçiçeği yağı kullanmak tercih edilmelidir. Kullanılacak yağ ile yumurtanın ısısı aynı olmalıdır. Başlangıçta, çok süratli yağ ilavesi sonra damla damla yağ ilave edilerek yapılmalıdır. Kesilme işaretleri görülür ise 1 kaşık kaynar su yavaş yavaş ilave edilmelidir. Karıştırma daima aynı yöne yapılmalıdır.

Mayonez nasıl yapılır?

Kullanılacak malzemeler

2 adet yumurta

2 su bardağı ayçiçeği yağı veya mısırözü yağı

1 adet limon

1 kahve kaşığı toz hardal

1 çorba kaşığı kaynar su

Mayonez tarifi

Geniş bir kaseye, 2 yumurta sarısını, tuzu, hardalı koyunuz. Bu karışımı tahta bir kaşıkla veya yumurta teli ile karıştırınız. Yağı damla damla ekleyerek bir yöne doğru hızlıca karıştırınız. Koyulaşmaya başlayınca yağı çoğaltınız, arada kesilme görürseniz kaynar sudan 1-2 damla ekleyiniz ve karıştırınız. Düzelince yağı ilave etmeye devam ediniz. Çok katılaşırsa kaynar su ilavesi yapınız. 2 su bardağı yağı tamamen ilave ederek karıştırmaya devam ediniz. Kıvamı gelince, 1 limon suyunu ilave ederek karıştırıp, istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. İyi hazırlanmış bir mayonez, koyu un çorbası kıvamında ve beyaz renklidir. Kolay ve hızlı mayonez hazırlamak için, 1 kaşık unu veya nişastayı az su ile bulamaç yapın, ateşte bir taşım kaynatın ve soğutun. Bu karışıma yumurta, hardalı ekleyip yağı yedirin. Çok kolay ve kıvamı güzel bir mayonez elde etmiş olacaksınız.

 

Bir Cevap Yazın