Markalaşmada reklam ve tanıtımın önemi nedir?

reklam-ajanslari-renklerTeknolojinin hızla gelişmesi ve iletişim olanaklarının kolaylaşması ile globalleşen dünyada ekonomi pastasından bir dilim alabilmek için yerel kurum ve kuruluşlar oldukça çok çalışır. Bu teknolojik atılımlar sayesinde “yerel” vasıftan “global” vasfa ulaşmak için ise bir takım çalışmalar yapmak mecburidir.

Bu çalışmaların başında da kurumsal kimlik, reklam ve tanıtım geliyor. Öncelikle yerel vasıftan kurtulup, gerçekten önce tüm ülkeye daha sonra da dünyaya açılmak için yaptığınız işin ve isminizin marka olmasını sağlamalısınız. Bunun için de kurumsal kimlik yaratmak oldukça önemlidir. Sadece ve sadece markanıza özgü ve değişmeyen, çizgisini sürekli koruyan nitelikte yaratılacak olan materyaller ve tanıtım araçları yaptığınız işi bir dünya markası yapma konusunda oldukça büyük adımlar atmanıza vesile olacaktır.

Bu tür kurumsal kimlik çalışmalarını firmaların kendi bünyelerinde yapabilmeleri oldukça zordur. Aslında kulağa kolay bir işmiş gibi gelse de, sanıldığı kadar sığ bir kavram olmayan “kurumsal kimlik” derinlere inildikçe işin içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Bununla birlikte söz konusu şirketler zaten hali hazırda en iyi yapabildikleri işi yaparken ve bununla uğraşırken böylesine detaylı bir iş ile uğraşmaları oldukça zor olacaktır.

Dolayısıyla nasıl ki bir şirket en iyi yapabildiği işi yapıyor ve markalaşmak istiyorsa, kurumsal kimlik yaratma konusunda profesyonelleşmiş, yani yapabildiği en iyi işi yapan şirketlerle, diğer bir deyişle kreatif ajanslar ile çalışmanız; başarılı bir kurumsal kimlik yaratmada dolayısıyla da tanıtım yaparken dışarıya çok daha profesyonel görünmenizde son derece yararlı olacaktır.

Ajans hizmetleri sonucu yarattığınız kurumsal kimliğiniz firmanızı ve yaptığınız işi markalaştırma konusunda attığınız büyük bir adım olsa da, yeteri kadar reklam ve tanıtım faaliyetleri yapılmadıkça ne yazık ki yeterli olmayacaktır. Bu nedenle günümüz iletişim araçlarını en iyi şekilde kullanarak insanlara ulaşmanın yolları aranmalı ve hedef kitleye ulaşılmalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz durum tekrar karşımıza çıkmaktadır. Markalaşma yolunda adımlar atan şirketlerin kendi bünyelerinde bu tanıtım ve reklam organizasyonu ile başa çıkmaları ne yazık ki oldukça zor bir durumdur. Ancak bu operasyonları  sizin adınıza yürüten reklam ajansları bulunmaktadır. Bir reklam ajansı söz konusu şirketin markasının ve yaptığı işlerin tanıtılması hususunda çalışmalar yapar ve reklamların geri dönüşü ile hedef kitleye ulaşma oranını araştırır. Dolayısıyla bu iş sadece tanıtım yapmak kadar sığ bir iş değil, tam aksine başlı başına profesyonellik gerektiren bir iştir.

Günümüzde reklam ve tanıtım denince akla ilk olarak televizyonlarda yayınlanan reklamlar gelir. Elbette insanların çoğu gününün büyük bir bölümünü televizyon karşısında geçirdiğinden bu tanıtım yolu oldukça yararlıdır. Ancak küçük bir reklam bütçesine sahip şirketin böylesine büyük mecralarda tanıtım yapabilmesi oldukça güç olacaktır. Ayrıca televizyon reklamlarının hedef kitleye ulaşma oranları oldukça düşük olduğundan yapılan harcamanın geri dönüşünün ne kadar olacağı da muammadır. Dolayısıyla alternatif tanıtım şekillerine yönelmek oldukça önemlidir.

Dolayısıyla ajans hizmetleri alacağınız yerin teknolojiyi iyi takip edip etmediğine ve oldukça farklı tanıtım yollarını kullanıp kullanmadığına dikkat etmelisiniz. Bunun için de söz konusu reklam ajansı şirketinin referanslarına göz atmalı gerekiyorsa onlarla daha önce çalışmış olan diğer şirketler ile konuşmalısınız.

reklam-ajansi-goz

Örneğin günümüzde hemen hemen her evde internet bağlantısı bulunan bir bilgisayar bulunuyor. İnsanlar günde en az bir kez internete giriyor ve sörf yapıyor. Dolayısıyla internet ortamı markanızı tanıtma konusunda sizin için son derece yararlı olacaktır. İnternet reklamcılığı oldukça yeni bir kulvardır. Bu türün en büyük yararı ise, hedef kitleye ulaşma oranın yüksek olmasıdır. Örneğin bir araba yedek parça satışı yapan şirketiniz varsa, reklamlarınız araba ile ilgili sitelerde yayınlanır. Dolayısıyla arabası olan ve arabasıyla ilgilenen insanlara ulaştığınızdan dolayı hedef kitlenize ulaşmış olursunuz. Hedef kitlenize ulaşma oranınınız ne kadar artarsa, o kadar da reklamlarınızın geri dönüşü fazla olacaktır.

Bununla birlikte internet reklamcılığı, televizyon, radyo ve gazeteye göre oldukça ucuzdur. Ancak internet reklamcılığının oldukça yeni bir kulvar olması; teknolojiyi yeteri kadar takip etmeyen reklam ajansları tarafından yürütülememektedir. Dolayısıyla markanızı tanıtacak bir reklam ajansı ile anlaşmadan önce internetten tanıtım yapıp yapmadıklarına, bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olup olmadığına bakmanız tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın