Maradona kimdir?

maradonaDünyaca ünlü Arjantin’li bir futbolcu olan Maradona’nın tam adı “Diego Armando Maradona”dır. 30 Ekim 1960 tarihinde, Buones Aires şehrinde doğan Maradona, dünya tarihinin gelmiş geçmiş en iyi ve en sevilen futbolculardan biri olmayı başarmıştır.

Mevkisi orta saha olan Maradona, futbol kariyerine sayısız başarılar sığdırmıştır. 1,65 metre boyundaki minik dev adam Maradona, Arjantin Milli Takımı’nın formasını tam 95 kez giymiş olup, bu maçlarda toplam 36 gole imza atmıştır.

Maradona’nın profesyonel futbol ile tanışması, futbol yeteneğinin anlaşılması 5 Aralık 1970′te, yani sadece 10 yaşında iken, olmuştur. O tarihte bir arkadaşı tarafından Los Cebollitas futbol takımının çalıştırıcısı olan Francis Cornejo ile tanıştırıldı ve Los Cebollitas’da hemen oynamaya başlatılmıştır. Bu hem boyca, hem yaşça minik futbolcuya kavuşan Los Cebollitas tam 136 maç boyunca yenilgi yüzü görmemiştir.

Birinci lig takımlarına transfer olmak, Maradona için 1976 yılında gerçekleşmiştir. Oynadığı ilk birinci lig takımı Argentinos Juniors olmuştur. Argentinos Juniors formasını giydiği 1979 yılında “Güney Amerika Yılın En İyi Futbolcusu” ödülüne de layık görülmüştür. Aynı ödülü 1980 yılında da yine Maradona almıştır.

İlk lig şampiyonluğunu ise Boca Juniors ile 1981 yılında yaşamıştır. Artık Maradona’nın önü açılmıştır. Maradona, 1982 yılında rekor bir ücretle (12 milyon dolar) Barcelona’ya transfer oldu.

Dünyanın en ünlü ve en büyük stadyumlarından biri olan Nou Camp’te ilk maçına Maradona 1982 Dünya Kupası’nın açılış töreninde Belçika’ya karşı oynanan maçta çıkmıştır.

İlk dönemlerde sakatlıklar nedeniyle kötü günler geçiren Maradona, kendisini 1978 Dünya Kupası takımına almayan teknik direktörün (Menotti’nin) Barcelona’da kalması üzerine takımdan vazgeçti ve İtalya’nın ünlü takımlarından Napoli’ye 1984 yılında transfer oldu. 7 yıl boyunca da Napoli’de kalmıştır. 1986 Dünya Kupasını alan Arjantin takımının ilk 11′inde Maradona da bulunmaktaydı. “FIFA Dünya Kupası Altın Top Ödülü” ve “FIFA Dünya Kupası Altın Ayakkabı Ödülü” bu yılda Maradona’ya verilmiştir. 1986 yılı aynı zamanda Maradona’ya “Dünyada Yılın En İyi Futbolcusu” unvanının verildiği yıldır. Aynı yıl Maradona, Olimpiyat Ödülüne ve “FIFA Yılın Futbolcusu Ödülü”ne de layık görülmüştür ve aynı zamanda İtalya 1987- 1988 liginde “İtalya Seri A Gol Kralı” olmuştur.

1990 Dünya Kupası’nda finale kalmayı başaran takım içinde yer alan Maradona, Almanya’dan yenilen penaltı golü ile Dünya Kupası sevincini yaşamayamamıştır. Dünya ikinciliği unvanı ile döndükleri şampiyona, Maradona’ya “FIFA Dünya Kupası Bronz Top Ödülü”nü getirmiştir.

2000 yılında efsanevi futbolcu Pele ile birlikte Maradona “FIFA Asrın Futbolcusu” unvanını paylaşmıştır. Maradona ayrıca FIFA’nın “FIFA 100 Dünyanın Yaşayan En İyi Futbolcuları Listesi”nde de yer almaktadır.

Maradona’nın en büyük hayal kırıklığı kokain kullandığının anlaşılması ile yaşanmıştır. 1991 yılında İtalya liginde gerçekleştirilen doping kontrolünde anlaşılan bu durum doğal olarak Maradona’nın futbol kariyerine anında adeta bir balyoz gibi inmiştir. Futbol hayatının parlaklığı solmaya, çıkışı inişe dönmeye bu olay ile başlamıştır.

1994 yılı ile birlikte Marado’nın hayatında artık futbol oynama evresi sonlanmış, futbol takımı yönetme kariyeri başlamıştır. Çalıştırdığı takımlar arasında; Textil Mandiyu, Racing Avellaneda, Arjantin, Al- Wasl takımları yer almıştır.

Bir Cevap Yazın