Malmö neresidir?

malmöMalmö şehri İsveç’in güney kıyılarında 1275 senesinde kurulduğu düşünülen ülkedeki üçüncü büyük liman şehridir. Kopenhag şehri ile arasında 20 km lik bir mesafe bulunan Malmö’yü,  buraya 2001 senesinde açılan Oresund köprüsü bağlamaktadır. 13. yüzyılda kurulmuş olan şehrin, tarihteki adı kum yığını anlamına gelen Malmhaug imiş. Şehir 15. yüzyılda Alman tüccarların yüzünden gelişmeye başlamıştır. Bu zamanda adı Elbogen olan şehir İsveç’e geçmesiyle cazibesini kaybetmiştir. 19 yüzyılla beraber tekrar toparlanmış ve sanayi merkezi haline gelmiştir. Şehirde çok fazla göçmen yaşamaktadır. Bu yüzden Malmö çok uluslu şehir olarak anılır.

Tasarımcıları ile ün yapmış olan şehirde vitrinlerin zenginliğinden, bol çeşit ve zevkli bir sunumundan kolayca anlarsınız. Kentin küçük, sakin ve sessiz görüntüsünün altında oldukça keyifli bir havası vardır. Şehir merkezinin küçük olmasına rağmen, birbirine yakın üç tane meydanı vardır. Eski şehir denen alanı yürüyerek bile dolaşmak mümkündür. Şehirde dikkatinizi çeken bisikletleri halk oldukça yoğun kullanır. Her yere park edilmiş şekilde çok sayıda bisiklet bulunur. Lila Torg’a gelince kafede kısa bir mola vermelisiniz. Gezinize biraz farklılık katmayı isterseniz, tekne turlarına katılmalısınız. Tren istasyonunun yan tarafındaki kanaldaki iskeleden teknelere binilebiliyor. Şehri gezmek için şehir meydanından başlamalısınız. Ardından Malmö kalesi ve tasarım harikası Turning Torso’yu görmeniz gerekir. Şehir meydanındaki Kral 10. Karl Gustav’ın heykelini hemen göreceksiniz. Ayrıca bu meydandaki dünyanın en eski eczanesini de görmelisiniz. Şehirde ilginizi çekecek başka bir detay ise, şehrin sembolü sayılan mitolojik hayvanlardan olan Griffin’in heykelleri olacak.

Şehre yapacağınız seyahatleri her mevsimde planlayabilir, sorunsuz bir tatil yapabilirsiniz. Okyanus iklimi hâkim olan Malmö’ de Gulf Stream akıntıları yüzünden, sıcaklık farkları oldukça azdır. Yaz döneminde 17 saat gündüzken, 7 saat gecedir. Kar yağışlarının sıkça görüldüğü şehirde, yağışlar kısa sürmektedir. Kış aylarında bolca yağmurda yağar. Malmö şehrinde gezebileceğiniz yerleri bir araya topladık.

TURNİNG TORSO: Şehirde bulunan önemli mimari yapılar arasındaki Turning Torso, Oresund bölgesinde bulunan bir gökdelendir. Tasarımını Santiago Calatrava ’nın yaptığı bina 27 Ağustos 2005 tarihinde açılmıştır. 54 katlı binanın yüksekliği ise, 190 metredir. Bu yükseklikle şehrin en yüksek binası haline gelmiştir. Kopenhag’dan bile görülebilen bina, İskandinavya’daki en yüksek binadır. Avrupa’da Moskova’daki Zafer Sarayının ardından ikinci sıradadır. Binanın başka bir özelliği de, dünyadaki ilk burgulu gökdelendir. Binanın yapılmasıyla birlikte gökdelen mimarisinde yeni bir akımda başlamıştır. Binanın üstüne sadece yaz aylarında çıkılabilir. Bunun için daha önceden rezervasyon yapıp, bilet almalısınız.

MALMÖHUS KALESİ: Eski şehrin batısındaki şehrin en eski tarihi bölgesi Malmöhus kalesi 1437 yılında yapılmıştır. Kalede şehrin Danimarka’da olduğu zamanda krallar ağırlanmıştır. Sonra 1914 yılına kadar hapishane olarak kullanılmış olan kale görmenize değecektir. Şimdi bir müze olarak kullanılmaktadır. Çevresi sular bulunan yapının içinde Orta Çağ’dan kalan işkence aletleri sergilenmektedir.

ST PETER’S KİLİSESİ: Şehirdeki en eski tarihi eserlerden olan kilise 14. Yüzyılda gotik tarzda yapılmıştır. 16. Yüzyılda bina boyandığından orijinalliği bozulmuştur. Ancak 20.yüzyılda tekrar restore edilerek, eski görünümüne kavuşturulmuştur. Kilisenin içindeki vaftiz teknesi ve vaaz kürsüsü Rönesans döneminde yapılmıştır. Kilisenin mükemmel bir estetik mimarisi bulunmaktadır.

FOTEVİKEN VİKİNG KÖYÜ: Yaz döneminde Malmö’ye giderseniz, Avrupa’da aslına uygun olarak yapılan tek Viking köyünü gezmenizi öneririz. Haziran ayından Ağustosa kadar açık olan köyü, başka zaman gezerseniz, aynı zevki almazsınız. Çünkü açıkken köyün içinde Viking kostümlerini giymiş olan görevliler gerçek bir yaşamı sergiliyor. Köyün içerisinde Vikinglerin yaşam tarzı anlatılmış.

KUNGSPARKEN PARKI: Bu parkta doğanın güzelliğine şahit olacaksınız. Şehir merkezine yakın olan parkta, sakin ve huzurlu bir ortamda tatilinize renk katabilirsiniz. İsterseniz yanınızdaki malzemeler ve güzel bir şarap eşliğinde piknik yapabilirsiniz.

LİLLA TORG MEYDANI: Şehirdeki en eski yerleşim alanı olan meydan her zaman kalabalıktır. Gustav Adolfs yakınında olan alanda güzel mimarisi bulunan evler yer almaktadır. Ancak burada çok fazla ev olduğunu sanmayın. Estetik görünüme sahip olan binaların sayısı ondan fazla değildir. Binaların yapımında duvarlarda ahşap hatıllar ve aralarda eski tuğlalar kullanılmıştır. Meydanda olan bu binalar genellikle hediyelik eşyalar satan dükkân şeklinde ya da restoran olarak kullanılır. Burayı gezmek Malmö tatilinize ayrı bir renk katacaktır.

Bir Cevap Yazın