Makyaj nasıl yapılır?

İnsanın kendini yaşadığı çevreye beğendirme isteği hemen hemen tüm insanlar tarafından inkar edilir. Aslında başarılı olmaktan tutun güzel giyinmeye kadar her şey; çevreden taktir toplamak için yapılır. Yapılan hareketin başkası tarafından beğenilmesinin haz vermesi insanoğlu var oldukça sürecektir.

Erkekler; aile düzenleri, işleri ile alakalı başarıları, maddi durumları, sohbet yetenekleri ile taktir toplamaktan daha çok keyif alırken kadınlarda durum bundan biraz daha farklıdır. Bayanlar genelde güzel görünmek ve güzel kokmak isterler. Başka bir deyişle; göze hoş görünmek hanımların geneli için birinci önceliktir. Dolayısı ile taktir toplamaya çalıştıkları ilk alan görsel güzellikleri ile ilgilidir.

Kadınlar güzel görünmek için kıyafetten takıya birçok unsurdan faydalanır. Ama bu unsurların en başında geleni makyajdır. Göze güzel görünen bir makyaj kıyafeti ve takıları çok geri planda bırakılabilir.

Tercih edilen elbiseye, takılan takılara, havanın durumuna, gidilen mekanın türüne, yüz hatlarına ve göz rengine göre çok değişik makyaj çeşitleri vardır. Bayanların vazgeçilmezi “makyaj” konusunda ciltler dolusu ansiklopediler yazılabilir. Bu yazımızda ise makyajın temel kuralları ve olmazsa olmazlarını anlatmaya çalışacağız.

İşte size makyaj ile ilgili faydalı ipuçları;

  • Makyaj yapılacak cilt mutlaka kuru ve temiz olmalıdır. Gerekirse makyaj öncesi kullanılan tonikler yardımı ile temizlenmelidir.
  • Makyajın iyi olup olmadığını gösteren yer göz çevresi ve dudaklardır. Kaşların altı, kirpiklerin üstü uygun far ve kalemlerle belirginleştirilmelidir. Far ve kalem seçimi mutlaka; saç
  • rengi, göz rengi ve giyilen kıyafetin rengi ile uyumlu olmadır.

  • Rimel; kirpiklerin yukarı bakan tarafından ve dibinden öne doğru yarı dairesel bir hareket ile sürülmelidir. (bkz: rimel nasıl sürülür?)
  • Ruj; dudaklardan taşırmadan sürülmeli, rengi konusunda tıpkı far seçimindeki gibi giyilen kıyafet baz alınmalıdır. Eğer kokteyl tarzı bir davete gidilmiyorsa yada yapılan makyaj gece makyajı niyeti ile uygulanmıyorsa, çok koyu ve parlak tonlar tercih edilmemelidir.
  • Fondoten kullanılacaksa mutlaka yüzün görünen bütün bölümleri aynı renkte olmalıdır. Fondoten tonunun seçiminde de kıyafet baz alınırsa ortaya muhteşem bir tablo çıkabilir.
  • Allık tercih edilecekse mutlaka kullanılan rujun tonundan daha açık renkte olmalıdır. Açık renk bir ruj, koyu renk bir allık ile birleşirse ortaya felaketin bir adım ötesi bir sonucun çıkması kaçınılmazdır.
  • Simler sadece düğün, nikah ve nişan geceleri tercih edilmelidir. Simin yüzü değil saçı hareketlendirmek için kullanıldığı unutulmamalıdır.
  • Gece makyajı beş, gündelik makyaj on iki saatten fazla tutulmadan temizlenmelidir. Temizlenme mutlaka vitamin katkılı “makyaj temizleme losyonu” kullanılarak yapılmalıdır. Makyajdan arındırılan cilt mutlaka nemlendirici krem yada losyon ile nemlendirilmelidir.
  • Kullanılan makyaj malzemesi mutlaka ilgili bakanlık tarafından onaylı olmalıdır. Ne olduğu belirsiz ucuz malzeme; kısa vadede yüzünüzü makyajla bile düzeltilemez hale getirebilir.

Bir Cevap Yazın