Magnezyum yağının faydaları nelerdir?

magnezyum yağıMagnezyum yağı magnezyum klorür ve suyun oluşan bir çözeltiden meydana gelen bir sıvıdır. Bu normalde bir yağ olmadığı halde bu sıvı vücuda sürüldüğü takdirde, sanki ciltte yağ gibi bir his bırakması yüzünden bu şekilde anılmaktadır. Bunun dışında bu yağın yenebilir bir özellikte olmadığı sadece cilde harici olarak sürülen yağların arasında yer aldığı söylenebilir.

Magnezyum yağının faydaları nelerdir?

Cilde harici olarak sürerek kullanılan magnezyum yağıpek çok rahatsızlığa iyi gelmekle birlikte, özellikle masaj yağı olarak sıkça kullanılmaktadır. Sürüldüğünde vücuttaki pek çok ağrının da geçmesinde etkili olmaktadır. Vücutta olan ağrılar hakkında yağın sağladığı faydalar ise;

  • Özellikle eklemlerde ve dizlerde olan ağrılara iyi gelir.
  • Kramp tarzı ağrılarda sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer alır.
  • Boyunda olan ağrılara iyi gelir.
  • Bel ve çevresinde meydana gelen ağrı ve incinme gibi problemlerde, cilde sürülerek masaj yapılması faydalı olur.
  • Kişilerde fiziksel ve mental iş kapasitesini artırmaya yardımcı olur
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Stresin olumsuz etkilerinden ve stresten korunmaya yardımcıdır
  • Uyku düzensizliklerinde kullanıldığında, faydalı olur.

Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin magnezyum yağını kullanması tavsiye edilmektedir. Düzenli olarak kullanıldığında bu yağın sağlayacaklarından faydalanmanız çok zor olmaz. Kronik yorgunluğu olan kişilerde özellikle yağın uyku sorununu düzene sokması nedeniyle kronik hale gelmiş olan yorgunluk hissini azaltıp, sinir ve stres gibi sorunlardan da kurtulmaya yardımcı olur.

Bu yağ özellikle kalp ve damar hastalıklarında oldukça faydalıdır. Düzenli şekilde kullanıldığında yüksek kan basıncı olanlarda, damar tıkanıklığı ve kalp çarpıntısı olanlarda yararı olmaktadır. Bunun dışında kas rahatsızlıklarında özellikle kas güçsüzlüğü, kas kramplarında ve parkinson hastalığında faydalı etkileri vardır. Magnezyum yağı osteoporoz, böbrek taşları, dişlerin sağlıklı olması, yüksek kolesterol oranları, aşırı alkol tüketimi, konsantrasyon kaybı, halsizlik çekilmesi, depresyon, hafıza kaybı, diyabet ve sedef hastalığı içinde faydalı olduğu bilinen magnezyum yağıyla zayıflamış saçlar içinde maske yapılabilir.

Bir Cevap Yazın