Magellan kimdir?

İspanya’nın Seville şehrinden yola çıkarak Büyük Okyanus’u aşan ve dünya çapında bir gezi yaparak tüm meridyenlerden geçen ilk insan olmayı başaran Ferdinand Magellan, insanlık tarihinin seyrini sonsuza kadar değiştirmiş bir kaşiftir. Güney Amerika Kıtası’nın en Güney bölgesinde giderek burada kendi adını verdiği Magellan Boğazı’nı da keşfeden Portekizli bir denizci olan Magellan, kendi döneminde hiçbir insanın başaramadığı dünya çapında bir seyahati başarıyla tamamlamıştır. Pasifik olarak da bilinen Büyük Okyanus’un da isim babası olan Magellan, Güney Amerika’da yakalandığı fırtınanın ardından sakin sulara çıkması nedeniyle bu okyanusa Portekizce sakin anlamına gelen “Pasifiko” adını vermiştir.

İspanya Krallığı adına keşif yapan Magellan’ın dünya seyahatiyle ilgili bilgilerin büyük bir çoğunluğu, kendisiyle birlikte bu keşfe katılan Antonio Pigafetta’dan gelmektedir. Pigafetta büyük kaşif Magellan ile birlikte çıktığı yolculukla ilgili anıları yazmış ve böylece bu seyahat hakkında bilgiler günümüze dek gelmiştir. Hem ticari hem de siyasi açıdan büyük önemi çok büyük olan Baharat Adaları’nın da ötesine giden ve dünyanın çevresini dolaşarak yolculuğa başladığı yer olan İspanya’ya geri dönen Magellan, böylece “bilindiği kadarıyla” dünyadaki tüm meridyenlerden geçen ilk insan oldu.beraberindeki 5 gemi ile birlikte 10 Ağustos 1519 tarihinde ayrılan Magellan, ilginç olarak çok az Porketizli gemici ile dünya seyahatine çıktı. Döneminde İspanyol yöneticileri Magellan’ın dünya turuna büyük bir şüphe ile yaklaştığından, kendisine verilen 5 gemiyi de düşünerek Portekizli tayfaların çoğunu İspanyol gemiciler ile değiştirdi. Yaklaşık olarak 270 gemici ve 5 gemi ile birlikte dünya seyahatine başlayan Magellan, önce Brezilya’ya daha sonra da günümüzde Rio De Jenerio olarak bilinen bölgeye gitti.

Magellan uzun zamandır düşündüğü alternatif Baharat Adaları güzergahını bulmak için Güney Amerika’da yeni bir boğaz aramaya başladı. Bu dönemde birçok insana göre çılgınca bir fikir olarak görülse de, Magellan günümüzde kendi adıyla anılan bu boğazı buluncaya dek Güney şeridini izledi ve sonunda Magellan Boğaz’ından geçerek Pasifik Okyanusu’na ulaştı. Buradan Pasifik Okyanusu’nu aşarak Filipinlere geçen Magellan, daha sonra Ümit Burnu’nu takip ederek tekrar İspanya’ya döndü. Magellan’ın bulunduğu gemideki 55 gemicinin yalnızca 4’ü İspanya’ya çıkmayı başardı ve filosundaki denizcilerin büyük bir çoğunluğu ücretlerini tam olarak alamadı. Coğrafi keşiflerin haricinde Magellan pek çok yeni hayvan türünün varlığını da ispatlamıştır.

Bir Cevap Yazın