Anneler Günü neden kutlanır?

Her ne kadar ülkemizde son dönemde yaygın bir şekilde kutlanmaya başlanmış olsa da Anneler Günü, günümüzde özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların annelerine her yıl çeşitli hediyeler alarak kutladığı önemli gün haline gelmiştir. Ülkemiz Anneler Günü her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanmasına rağmen aslında dünya genelinde her ülke için geçerli olan kesin bir tarih yoktur. Her ne kadar çoğu insan farkında olmasa da aslında Anneler Günü tarihi, ülkeler ve toplumlara göre farklılık göstermektedir.

Annelerin kutsal varlığının onurlandırmak ve dünyadaki tüm anneleri anmak için düzenlenen özel bir statüsündeki Anneler Günü, ABD kökenli bir kutlama günüdür. Anneler Günü’nün ortaya çıkışı Anna Jarvis ile ilişkilendirilir. Anneler Günü resmi olarak 1908 yılından bu yana kutlanmaktadır. Annesinin ölümünün ardından bu tarz bir özel  kutlanması için çalışmalara başlayan Anna Jarvis, birkaç yıl içerisinde ABD’nin birçok yerinde bu özel günün kabul görmesini sağladı.

Anna Jarvis tarafından ortaya çıkartılan Anneler Günü, ABD toplumunda annelerin kutsallığının övülmesini sağladığı için genel anlamda kabul gördü. Birçok ABD vatandaşının Anneler Günü’nü kutladığını fark eden ABD Kongresi, 1914 yılında aldığı kararla bu özel günün tüm Amerika çapında kutlanmasını sağladı. ABD genelinde kongrenin de tanıması ile bir gelenek haline dönüşen Anneler Günü, kısa zamanda Amerika sınırlarını aşarak Avrupa toplumlarında da kabul gördü. Anneler için düzenlenen bu özel gün ile ülkemizin tanışması ise 1950’lerin ortalarına rastlamaktadır.

Türkiye’de 1955 yılından bu yana kutlanan Anneler Günü, her yıl Mayıs ayının 2. Pazar günü kutlanmaktadır. Dünya çapında her yıl milyonlarca insanın annesini sevindirdiği özel bir gün olarak bilinen Anneler Günü, aslında farklı ülkelerde farklı zamanlarda kutlanmaktadır. Norveçliler Anneler Günü’nü 10 Şubat’ta kutlarken, Lüksemburg’ta resmi Anneler Günü 8 Haziran’dır. Yakın komşumuz Rusya genelinde bu özel gün 30 Kasım gibi bizim için çok farklı bir tarihte kutlanırken, ABD ve Avrupa’nın birçok ülkesinde Mayıs ayında kutlanmaktadır. Genelleme yapılması gerekirse Anneler Günü’nün dünyada her yıl Mayıs ayı içerisinde yapıldığı söylenebilir.

 

Bir Cevap Yazın