Lupus hastalığı nedir?

Bu hastalık bir bağışıklık sistemi bozukluğudur. Eklem ağrılarıyla ortaya çıkan hastalığın tam ismi, Sistemik Lupus Eritematozus’tur. Hastalık çoğunlukla 15 – 40 yaş arasındaki kadınlarda görülür. Lupus hastalığı olanların %85’i kadınlardır.

Lupus hastalığının nedeni şimdilik tam olarak anlaşılamamış ancak, başkaca sebeplerle alınan bazı ilaçlar Lupus hastalığı belirtilerine yol açmaktadır. Buna sebep olan ilaçlar olarak, Klorpromazin, İzoniyazit, Prokainamit, Hidralazin, Metildopa ve Kinidin sayılabilir. Lupus hastalarının bir kısmının akciğer zarında, kalpte, böbreklerde veya beyinde iltihaplanmalar baş gösterir, hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Lupus’ta bazı durumlar önemsiz, bazıları ise böbreklerde yaptığı tahribat gibi ciddi vakalardır. Lupus hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri mevcuttur, hastalığın durdurulmasının sağladığı faydanın yanı sıra, bu yan etkilerden dolayı oluşabilecek durumlar doktorları çok uğraştırabilir.

Lupus hastalığında, en belirgin belirti eklem ağrılarıdır, ayrıca ateş ve döküntüler de sıkça görülür. Hastalığa yakalananların yarısına yakınında, yanaklardan burna doğru kelebek şeklinde bir döküntü görülür. Bu durum güneş altında kalmaya baplı olarak ortaya çıkabilmektedir. Halsizlik, isteksizlik, kilo kaybı ve iştahsızlık diğer belirtileri olarak sayılabilir. Saç dökülmesi de sıkça görülen belirtiler arasındadır. Kalp, akciğer ve karın zarlarında iltihaplanmalar olabilmektedir. Bu bölgelerdeki rahatsızlıklar tedavi edilmeği taktirde, kalp yetersizliği, göz sorunları, kalın bağırsak, psikoz, havale, inme gibi nörolojik sorunlar da görülebilir. Böbrek yetmezliği ise Lupus hastalığının en önemli sonucudur.

Lupus hastalığı, vücudun farklı sistemlerini etkileyebilir ve değişken şiddetlerde görülebilir. Hafif olan bir Lupus’a belki müdahale etmek gerekmeyebilir, ancak bu durumu kontrol olarak kesinleştirmekte yarar vardır. Tedavi edilebilir fakat zor bir süreç gerektiren hastalıktır. Birçok Lupus hastası, ciddi iç organ tutulmasına bağlı hayatı tehdit eden durumlarla karşı karşıya kalabilir.

Bir Cevap Yazın