Lost dizisi ne anlatıyor?

lostLost, ilk bölümü 22 Eylül 2004 tarihinde yayınlanmaya başlayıp, 121. Ve son bölümü 23 mayıs 2010 tarihinde yayınlanmış olan Amerikan televizyon dizisidir. Lost maliyeti bakımından, En pahalı diziler arasında yer almaktadır

Sidney’den kalkan Oceanic Havayollarının 815 sefer sayılı uçağın, Los angeles’a giderken bir anda rotasından çıkarak, pasifikte gizemli bir adaya düşmesiyle olaylar gelişir.

Jack adında omurilik cerrahı olan bir doktorun gözlerini açmasıyla dizi başlar. Jack yaralıdır. Fakat bir anda yardım çığlıklarını duyar ve kendi yarasını bırakıp, insanların yardımına koşar.

İlk başlarda kurtarılmayı bekleyen sağ kalan yolcular, odun toplayıp büyük ateşler yakarlar. Günler geçtikçe kurtulma umutlarının yerini hayatta kalmaya bırakacaktır. Fakat kurtulma umutlarını asla yitirmeyen yolcular, kendi yaptıkları telsizden yardım mesajı iletebilmek için yardım çağırmaya çalışırken ada’da başka bir mesajla karşılaşırlar. Fransızca olan bu mesaj 16 yıl önce bırakılan ve sürekli tekrar edilen bir mesajdır.  Fransızca yardım mesajını bırakan kadını bulduklarında adada diğerlerinin olduklarını da anlarlar. Karşılaştıkları kutup ayıları, yaban domuzları, ne olduğu bilinmeyen duman şeklindeki canavar ve diğerleri yaşamlarını tehdit etmektedir. Uçak kazasında kurtulan hamile kadının peşine düşen diğerleri, çocuğu istemektedirler. Fakat kazazedelerimiz asla doğacak olan bebeği vermek gibi bir niyetleri yoktur.

Buldukları yer altına açılan bir kapağı açmaya çalışan yolcular, Fransızca mesaj bırakan Danielle Rousseau yardım isterler ve dinamitle kapağı açarlar. Aşağı indiklerinde, Desmond ile karşılaşırlar. Desmond 3 yıldır bu ambarda, dışarıya çok nadir çıkarak yaşamaktadır. Çok eski olan bir bilgisayara, 108 dakikada bir 4, 8, 15, 16, 23, 42 sayılarını girilmesi gerek olduğunu ambarda yaşan Desmond Hume’dan öğrenirler ve bu işi üstlenirler. Ambarda yiyeceklerden, çamaşır makinesine, spor aletlerine, duşa kabin ve silahlara kadar bir çok nesne mevcuttur. Uçak kazasından kurtulan bir grup insanda adadan ayrılmak için bir sal yapmaktadır.

İlerleyen bölümlerde diğerleri ile karşılaşan kazazedeler, diğerlerin liderlerinin omuriliğinde bulunan tümörün alınması için kazazedeler arasında yer alan omurilik cerrahı olan Jack’ten yardım istemek için çeşitli yollara başvururlar.  Sonunda ameliyatı kabul eden Jack, başarılı bir şekilde ameliyatı gerçekleştirir.

Final bölümüyle bir çok izleyici de hayal kırıklığı uğratan dizi, aslında her şeyin Jack’ın gözlerini açınca bir anlık olduğunu ve kazadan kurtulan olmadığını, yaşanan onca olayın bir halüsinasyon olduğunu anlatmaktadır .

Bir Cevap Yazın