Lop tavşanı nasıl bakılmalı?

lopLop tavşanı genel olarak oldukça aktif hayvanlardır. Alacakaranlık olduğunda ya da gece daha fazla aktif olurlar.  Tavşanların arka bacakları ön bacaklardan daha uzun olur. Üst dudakları ise derin şekilde yarık olur. Her yerde ve her zaman rahatça beslenen hayvanlardır.

Lop tavşanının özellikleri

 • Yapısal özellikleri gereği sürekli olarak bir şeyleri kemirirler. Bu yüzden eşyaların onlardan uzak tutulması gerekir.
 • Lop tavşanlarının ortalama olarak 7-12 arasında ömürleri olur.
 • Çok fazla su tüketmeyi severler. Günde en çok 300-600 ml su tüketimleri olur. Her gün mümkün olduğunca sularının değiştirilmesi ve tazelenmesi gerekir.
 • Her gördüğü, ulaştığı şeyi yemeye çalışır. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmanızda fayda vardır. Otçul bir hayvan olduğundan, özel tavşan yemlerinden alıp besleyebilirsiniz.
 • Yaşam alanlarının olduğu yere talaş koymanız gerekir. Bu sebeple patileri tahriş olmamış olur.
 • Tırnaklarını asla kendiniz kesmeye çalışmayın. Çünkü tavşanınıza zarar verebilirsiniz. Veterinere götürerek, iki ayda bir kesilmesini sağlamalısınız.
 • Kulakları yanaklarına kadar uzanmaktadır.
 • Ağırlıkları yaklaşık 850 gr – 1200 gr arasında olur.
 • Çeşitli renklerde olmalarına rağmen, ana renkleri kahve-beyaz, siyah-beyaz, kül rengi ve sarı olur.
 • Lop tavşanları çok hızlı üreyen hayvanlardır.
 • Tavşanların yıkanmasına gerek yoktur. Çünkü kendi temizliklerini kendileri yapabilirler.
 • Tavşanları asla kulaklarından tutmamanız gerekir. Bu oldukça yanlış bir davranıştır.
 • Anatomik yapıları gereği oldukça hassas olurlar. Bu nedenle doğru tutulmazlarsa ya da çok yüksekten aşağıya bırakılırlarsa bel kemiklerini kolayca kırılabilir.
 • Yaşadıkları ortamın sıcaklığının on derecenin altına inmemesi ve otuz derecenin üzerine çıkmaması gerekir.
 • Tavşanların asla direkt güneş ya da yağmur altında bırakılmaması gerekir. Bunun nedeni ısıya karşı çok duyarlı olmalıdır. Bu tür ısı değişimlerinde, vücut ısıları yükselir ve solunum güçlüğü çekebilirler.

Lop tavşanı bakımı nasıl olur?

Eğer bir lop tavşanıalmaya karar verirseniz, ilk başta düşünmeniz gereken şey onu nerede bakacağınızdır. Bunu hallettikten sonra oldukça rahat ve kolay şekilde bakabileceğiniz bir hayvandır. Devamlı ve düzenli olarak yaşadığı kafesi temizlemeniz gerekir. Kafesinin altına sermiş olduğunuz talaş, gazete ve karton gibi malzemeleri sıkça değiştirmelisiniz. İçeriye tuvalet kabı koyduysanız ve kendisi alışıp tuvaletini oraya yapıyorsa kabın her gün temizlenmesi gerekir. Yem kabını ve su kabını da düzenli olarak temizlemelisiniz. Yem kaplarının içinde yem kalmış olsa bile, bunların üstünde dışkı ya da idrar var mı diye kontrol edip, temizleyip yerine taze olan yemin konulması gerekir. Kullanılacak yemlik ve su kapları, kafesin şekline uygun olacak biçimde, dışarıdan takılıp sökülen, kullanılması ve temizlenmesi kolay ve dezenfekte edilebilir olması gerekmektedir. Tırnaklarının uzaması halinde veterinere götürüp, tırnaklarının kesilmesi gerekir. Çünkü fazla uzamış olan tırnaklar, yere bastığı sırada acı duymasına neden olur. Lop tavşanların tüylerinin belirli oranda dökülme olması normal kabul edilir. Fakat özellikle kış ve yaz aylarına girişte, tüylerinde daha fazla dökülme olacaktır. Bu nedenle tüylerini belirli aralıklarla fırçalamanız tavsiye edilir.

Lop tavşanının beslenmesi nasıl olur?

Lop tavşanlarının günde iki defa belli bir ölçüde yemle beslenmesi gerekir. Bunun yanında her gün bir çeşit sebze ya da meyvenin, dörtte birini vermeniz gerekir. Çünkü daha fazlası tavşanınızı ishal yapar. Önünde devamlı olarak saman ve kuru ot olmalıdır. Tavşanınıza kuru yonca da verebilirsiniz. Kuru yonca onların temel besin kaynağıdır. Tamamıyla otobur oldukları için, yeşil olan her türlü besini yiyebilirler. Dereotu, roka, maydanoz, salatalık, havuç, salata, lahana, enginar ve karnabahar yapraklarından, Brüksel lahanası ile yeşil fasulye gibi yeşil sebzeler verilebilir. Tavşanınızın bir damak zevki olduğunu unutmayın. Yeşillikler ve sebzelerin fazla verilmesi halinde ishal olacaklarını unutmayın ve bunları mutlaka dengeli şekilde vermeniz gerekir. Gün içinde üç tür farklı yeşillik yemeleri onlar için yararlı olur.

Bir Cevap Yazın