Lisyantus (lisianthus) nedir?

lisyantusLisyantus (lisianthus) kesme çiçek olarak sıklıkla kullanılan, Gentianeceae familyasına ait, pembe, mavi, beyaz renkleri ile daha çok bilinen, sapları dik ve ömrü uzun olan bir çiçek türüdür.

Tohum ile üretilen bir çiçek türü olan lisyantusun tohumları iki çeşittir: toz ve kaplama. Toz tohumlar kasalara serpme yolu ile dağıtılırken, kaplama tohumlar ise kasalarda da kullanılabileceği gibi, tek tek saksılara da ekilebilmektedir. Lisyantuslar aşırı sulama yapılmaması, özenle bakılması gereken nadide çiçek türlerinden biridir.

Lisyantusların dünyada birçok türü olduğu bilinmekle beraber bazı türleri genel bilinirliğe sahiptir. Lisyantusun bilinen türleri şu şekildedir:

Yodel tipi lisyantus: Çiçekleri iri, sapları uzun yalınkat bir lisyantus türüdür. Çiçeklerinin rengi genelde mavi, erguvanımsı mavi, beyaz, pembe, leylak gibi renklerdedir.

Heidi tip lisyantus: Yodel tipinden türetilmiş daha gelişkin bir lisyantus türüdür. Çiçekleri yodel tipine nazaran daha açıktır ve de daha küçük ebatlıdır. Çiçek renkleri yodel tipinden çok fazla farklılık göstermez. Mavi, beyaz, pembe, kenarları beyaz olan mavi ve kenarları beyaz olan pembe gibi çeşitli renkleri söz konusudur.

Echo tipi lisyantus: İri iri ve katmerli çiçeklere sahip olan bu lisyantus türünün çiçek renkleri diğerleri ile aynı çeşitlerdedir.

Mermaid tipi lisyantus: Mavi ve pembe renklere sahip olan mermaid tipi lisyantus saksıda yetiştirilen bir türdür.

Mi saison tipi lisyantus: Mi saison türü lisyantus, yetiştiriciliği üzerine denemelerin henüz devam ettiği bir türdür.

Bir Cevap Yazın