Filbahri çiçeği nedir?

filbahriFilbahri çiçeğinin Latince adı “Philadelphus” şeklindedir. Hydrangeaceae familyasına ait bir çiçektir. Beyaz çiçekleri olan, hoş kokulu, çalımsı bir çiçek türüdür. Boyu 1,5 ila 2 metreyi bulabilmektedir. Halk arasında “limon çiçeği” olarak bilinen yöreler de vardır. Ancak, limon ile ortak olan herhangi bir özelliği yoktur. İngilizce’de bu çiçeğe “mock-orange” adı verilmektedir. Bu “yalancı portakal” anlamına gelen bir ifade olup, İngilizce’de de bir şekilde bu çiçek yine bir turunçgil ile özdeşleştirilmiştir. Bu çiçeğe yine halk ağzında “yalancı yasemin, ağızlık çalısı” gibi isimler de verilmektedir.

Filbahri çiçeğinin ana vatanı Güneydoğu Amerika’dır. Ancak, dünyanın birçok yerinde özellikle Avrupa’da bu çiçek sıklıkla yetiştirilmektedir. Ülkemizde de sahil kesimleri başta olmak üzere birçok bölgede yetişir. Filbahri çiçeği, ılıman iklim sever, ancak soğuğa ve dona karşı dayanıklı bir bitki türüdür. Nemi yeterli olan her türlü toprakta yetişebilmektedir. Düzenli bir şekilde sulanması önemlidir. Işıklı ve kısmi gölgeli alanlarda yetiştirilmesi tercih edilmelidir. Yetiştirilmesi ve bakımı çok zor olmayan bir çiçek türüdür.

Filbahri çiçeği budamaya elverişli çiçeklerden biridir. Sonbahar aylarında ve çiçeklenmeden hemen sonra yapılacak budama ile bu bitkiden alınan verimi artırmak mümkündür.

Bir Cevap Yazın