Lezzetli et nasıl pişirilir?

Et, beslenmemizde en önemli yeri tutan bir gıda maddesidir. Bileşiminde protein, yağ, su, madensel ve lezzet verici maddeler bulunmaktadır. Ülkemizde en fazla sığır, dana ve koyun etleri tüketilmektedir. Ayrıca kümes ve av hayvanlarının etlerinden de besin maddesi olarak faydalanılmaktadır.

Et alırken hayvanın çok fazla hareket etmeyen but, sırt, bel ve göğüs bölümlerini tercih etmelisiniz. Hareket imkanı az olan ya da olmayan kısımlardaki etlerde kas olmadığından, ızgara, şiş, kebap ve fırın yemekleri yaptığınızda, daha yumuşak ve lezzetli, yemekler yapmış olursunuz. Boyun ve bacak bölümleri fazla hareket eden yerler olduğundan, bundan kullanılan etlerle kıyma ve suda pişirilen yemekler yapabilirsiniz.

Özellikle ızgarada, çok daha lezzetli şiş ve biftek yapmak için, etleri akşamdan soğan suyu ve limon suyu karışımında bekleterek eti daha da yumuşatabilirsiniz. Böylece şiş ve biftek ızgaralarınız çok daha yumuşak olur. Çünkü etler, asit ortamda daha çabuk pişer ve yumuşacık olur.

Izgara et pişirirken tuzu piştikten sonra atmalısınız, daha önce atılan tuz, eti sulandırır. Hem besin değeri hem de lezzetini kaybeder. Eti mümkün olduğunca yıkamadan pişirin. Etin kanlı suyu giderse lezzeti kalmaz. Kıyma halinde olan eti, 2-3 gün içinde mutlaka tüketmek gerekmektedir. Parçalanmış kuşbaşı etler içide bu süre geçerlidir. Eğer eti evinize haftalık alıyorsanız, her gün ne yapacağınıza karar verip, eti o parçaya ayırıp her parçayı alüminyum kağıda sarıp, buzdolabına almanız size kolaylık ve tazelik verecektir.

Unutumayın ki eti çözdürdükten sonra tekrar asla dondurmayın. Etiniz hemen bozulur. Lezzetli et yemeği pişirmenin püf noktası ise, etin üstüne sıcak su koyarak pişirmektir. Bu yöntemle etin yüzeyi pıhtılaşır ve içindeki besin maddeleri suyuna katılır.

Bir Cevap Yazın