Leyla Erbil kimdir?

leyla erbilLeyla Erbil son dönemlerde Ahmed Arif’in aşkı olarak anılmış olsa da, kendisi öykü ve roman yazarı olarak edebiyatımızdaki önemli kadın yazarlar arasındadır. Orta gelirli olan bir ailenin üç kızından biri olan Erbil, 1931 yılında İstanbul’da ailesinin ikinci kızı olarak dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimine kadar İstanbul’da okumuştur. Bundan sonra İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne girmiş, ancak eğitiminde son sınıfta okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Erbil 1953 yılında İskandinav Hava Yolları, 1956 yılında ise Ankara Devlet Su İşleri’nde sekreter çevirmen olarak çalışmıştır. 1961 yılında evlenmiş olan Leyla Erbil’in, Fatoş ve Pınar adında iki kız evladı olmuştur.

1970 yılında ise, yazar Türkiye Sanatçılar Birliği’ni kurmuş, ardından 1974 yılında ise Türkiye Yazarlar Sendikası kurucularından biri olmuştur. Kendisi aynı zamanda PEN Yazarlar Derneğinin üyesidir. Bunun dışında 1961 yılından itibaren Türkiye İşçi Partisi üyesidir. 1979 yılında ise, Iowa Üniversitesi onur üyeliğine layık görülmüştür. PEN Yazarlar Derneğinin tarafından Nobel Edebiyat ödülüne aday gösterilen ilk ve tek kadın yazarımızdır.  Şimdiye kadar başka kadın yazarımız bu ödüle aday gösterilmemiştir. Ancak kendisi edebiyat aydını olan tavrını korumuş ve hiçbir edebiyat ödülüne katılmamıştır. 2013 yılında 82 yaşındayken hayata gözlerini yummuş, ancak ölümüne kadar edebiyatımıza eser vermeye devam etmiştir.

Leyla Erbil’in edebi kişiliği

Erbil, edebiyatı önce uğraş daha sonra meslek edinen yazarlarımızdan biridir. Edebiyatın içine 1945 yılında şiirle girmiş, ancak 1950 yılından sonra yazdığı ve çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlanmış olan öyküleriyle başarıyı elde etmiştir.

Atilla Özkırımlı yazarın öykücülük anlayışı için yaptığı yorumda; “Alışılmış öykü tekniğinin dışına çıkıp yeni biçimler aradığını, söz dizimini kırıp kendine özgü olan bir anlatım dili oluşturduğu eserlerinde, önce varoluşçu bir anlayışla çağdaş insanın toplumla çatışmasını ve başkaldırıya varacak bunalımını işlemiştir. Daha sonra biçim arayışlarını sürdürüp, ele aldığı kişileri toplum bakış açısıyla irdelemeye çalışan, gerçekçiliği farklı boyutlarla yansıtmayı amaçlayan öyküler yazmıştır.”

Yazarın Dost, Yeni Ufaklar, Yeditepe, Ataç, Papirüs ve Yelken gibi dergilerde yazı ve hikayeleri yayımlanmıştır. Eserlerinde olan düşünce metodu ise Marksist yaklaşımdır. Yalnız yazarın bu Marksist yaklaşımı, katı ve bağlayıcı düşünceden uzak olan, daha modern bir Marksist yaklaşımdır. Leyla Erbil eserlerini oluştururken, Sigmund Freud, James Joyce, Samuel Beckett gibi yazarlardan etkilenmiştir.

Postmodern anlatımın bütün olanaklarından yararlanmıştır. Postmodern edebiyatın tüm gereklerini yerine getirmiştir ve bu bakımdan eserlerinde çok kapalı ve karmaşık bir anlatımı vardır. Bilinç akışı yöntemini ise çok fazla kullanmıştır. Bazı öykülerinde ise, okuyucuyu saf dışı bırakan ölçüde bilinç akışı yöntemine başvurmuştur. Ayrıca psikanaliz yöntemini de kullanmıştır. Leyla Erbil özgürlükçüdür. Dine, topluma, okul ve sosyal hayatın getirdiği tüm baskılara ve diretmelere karşı olmuştur. Yazar bu özgürlükçü görüşünü kendi eserlerine de yansıtmıştır.

Leyla Erbil Kitapları

Öykü

Hallaç (1961)

Gecede (1968)

Eski Sevgili (1977)

Roman

Tuhaf Bir Kadın (1971)

Karanlığın Günü (1985)

Mektup Aşkları (1988)

Cüce (2001)

Üç Başlı Ejderha (2005)

Kalan (2011)

Tuhaf Bir Erkek (2013)

Diğer eserleri

Tezer Özlü’den Leylâ Erbil’e Mektuplar (1995)

Düşler Öyküler (1997)

Zihin Kuşları (1998)

Bir Cevap Yazın