League of legends nedir, nasıl oynanır?

league-of-legends League of legends, oyun piyasasını yerle bir etmiş, çıktığı günden bu yana oyuncu sayısını büyük bir hızla arttıran, internet üzerinden oynanan bir savaş oyunudur. Oyunda beşer kişilik iki takım yada üçer kişilik iki takım şeklinde oynayabilme seçenekleri vardır. Takım oyununun etkisinin çok büyük olduğu oyunda ister arkadaşlarınızla isterseniz de diğer oyuncularla beraber veya karşılıklı şekilde oynayabilirsiniz.

Oyunda her oyuncu bir adet champion(şampiyon) temsil etmektedir. Bu karakterleri geliştirerek rakiplerinizi yenmek oyunun temel amacını oluşturuyor. Karakterlerinizi geliştirmek için pek çok yol bulunmakta. Jungle (orman) olarak adlandırılan bölgedeki yaratıkları keserek, harita üzerinde bulunan üç farklı yoldan herhangi birinde minion (minyon yaratıklar) keserek yada yine bu üç yoldan herhangi birinde karşılaştığınız rakiplerinizi alt etmeye çalışarak. Bahsettiğimiz bu yöntemlerle karakterinizi geliştirebilir, elde ettiğiniz paralarla kendinize yeni item (eşya) alarak karakterinizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Her karakterin kendine has 3 skill (yetenek), 1 ultimate (en iyi) güçleri bulunmaktadır. Karakter kendini geliştirdikçe bu güçleri daha da arttırabilir. Böylece hem yeni eşyalarla donanmış hemde yeni yeteneklere sahip bir karakter haline gelir.

Oyunun temel amacının dışında sizi bu amaca götüren başka seçenekler de mevcut. Örneğin, turret (kule) yıkmak. Oyun haritasında nexus (ana bina) korumasına ayrılmış on bir adet kule bulunmaktadır. Bu kuleleri yıktıkça hem para kazanırsınız hemde rakip savunmanın gücünü kırmış olursunuz. Bir diğer seçenek de inhibitor (durdurucu) yıkmaktır. Oyunda karşı takımın ana binaya direk olarak saldırmasını engellemek için konuşlandırılmış üç adet inhibitor bulunmaktadır. Bu inhibitorleri yıktığınız takdirde saldırılarınızda size yardım eden minionlarınız daha da güçlenerek rakip takıma saldırıda bulunur. Dolayısıyla sizde yaptığınız saldırılardan daha rahat bir sonuç alırsınız. Bir diğer seçenek ise Baron(kral) yada Dragon (ejderha) kesmek. Oyun haritasında bir adet Baron bir adet Dragon bulunmaktadır. Dragon, öldürmesi kolay ve getirisi az bir seçenektir. Dragon öldürdüğünüz takdirde, dragonu öldüren takımdaki tüm oyuncular bir miktar altın kazanır. Baron, Dragon’dan çok daha güçlü ve getirisi çok daha fazla bir seçenektir. Baron’u öldürdüğünüz takdirde, Baron’u öldüren takımdaki tüm oyuncular Dragon’da olduğundan daha fazla altın kazanır. Böylelikle oyuncular karakterlerine daha iyi eşya alabilirler. Baron’un bir diğer özelliği de Baron’u kesen takımdaki tüm oyunculara beş dakika boyunca (eğer ölmezseniz) sahip olduklarından daha fazla güç vermesidir. Baron’un bu gücü sayesinde rakip takımdan bir adım önde olursunuz. Buna bağlı olarak da yenme ihtimaliniz giderek artar. Oyun haritasının jungle (orman) bölümünde Baron’da bulunan kadar olmasa da oyuncu için yararlı olabilecek bazı güçlendiriciler de bulunmaktadır. Yine bu güçlendiricileri sahip oldukları yaratıkları öldürerek alabilirsiniz.

Oyunda pek çok champion çeşidi bulunmaktadır. Bu karakterleri tek tek anlatmak çok ayrıntılı olacağı için görevlerinden bahsetmenin yeterli olacağını düşünüyorum. League of legens bir takım oyunu olmasından dolayı bu takımda her oyuncunun bir görevi bulunmaktadır. top (üst yol), middle (orta yol), bottom (alt yol) ve jungle (orman) olmak üzere, takım üyeleri oyun başında farklı yerlere ayrılarak kendini geliştirmeye çalışır. Top; tek kişilik, dayanıklı karakterlerin gittiği yoldur. Middle; tek kişilik, kırılgan ve uzaktan saldırı yapan, daha çok skill kullanarak hasar veren karakterlerin kullandığı bölümdür. Bottom; çift kişilik, bir adet destekçi, bir adet uzaktan vuran ve daha az skill kullanması gereken karakterlerin bulunduğu bölümdür. Jungle ise oyun haritasında bulunan orman yaratıklarını tek başına öldüren ve takım arkadaşlarına gerektiğinde yardıma gelerek destek verilen bölümdür. Oyun genel olarak bu bölüm dağılımlarıyla oynanır.

Ayrıca oyunda üç farklı yarışma bulunmakta. Bunlardan birincisi yukarıda anlattığım klasik oyun. İkincisi hız ve gücün aynı anda olması gereken Dominion oyunu. Bu türde karşı takım oyuncularını saf dışı bırakarak oyunda bulunan beş kuleden en az üçünü ele geçirmek ve bir süre bu kuleleri elde tutmak oyunun amacını oluşturuyor. Diğer bir tür ise ARAM(all random-all mid). ARAM’da championlar oyun tarafından rastgele seçilir ve klasik oyunun aksine gidilebilen yalnızca bir yol vardır. Klasik oyuna ek olarak bir de ranked oyunu vardır. Ranked oyununda yalnızca yüksek seviye oyuncular bulunur ve buradaki oyunlar diğerlerinden daha çekişmeli geçer.

Genel olarak League of legends bu şekilde oynanır ve oyun mantığı bu şekilde işler. Dünya’da yetmiş milyondan fazla oyuncusu olan League of legends oyun piyasasında giderek devleşmeye başlamış, pek çok tanınmış oyuncu tarafından da iyi not almayı başarmıştır…

Bir Cevap Yazın