Lavanta kürü nasıl uygulanır?

Lavanta kürü insanların birçok rahatsızlığında kullanılabilecek ve uzmanlar tarafından önerilen bir kürdür. Lavantanın insan sağlığı için olan sayısız faydalarından yararlanmak, sağlıklı bile olunsa en azından herkesin yılda bir kez kullanması gereken kürdür. 15 gün süreyle bu kürün uygulanması sayısız yararı beraberinde getirecektir. Sadece alkol kullananlar, hamile ve emziren kadınların bu kürü uygulamamaları gerekir.

Lavanta kürü nasıl hazırlanması ve kullanımı nasıl olmalı?

lavanta kürü

Kaynatılan 1,5 su bardağı suyun içerisine, yapraklarıyla beraber bir tutam yaklaşık olarak 4-5 gram ağırlığında lavanta çiçeği koyunuz. Hafif ateşte ağzı kapalı olarak, 4 dakika süreyle kaynatın. Kaynatmayı fokur fokur olacak biçimde yapılmamalıdır. Bu şekilde karışımın 15 dakika kadar demlenmesi gerekir.  Bu karışım soğuduktan sonra süzülür ve içilir. Kürü günde bir kez yemekten sonra tok karnına ve bir çay bardağı ölçüsünde içmelisiniz. Her kullanım sırasında taze olarak hazırlanmalısınız. Bu karışımı 15 gün süreyle uygulayabilirsiniz. Kürün 15 günlük kullanımından sonra, hastalığın seyrine göre, haftada 3-4 defa yine yemekten sonra tok karnına kullanılabilir. Hastalığın sona ermesinin ardından, kürün kullanımı sonlandırılır.

Lavanta kürünün kullanım alanları nedir?

  • Karaciğer rahatsızlıklarında: Kür hepatit B ve hepatit C hastalıkları sırasında destekleyici olarak kullanılabilir. Hepatit C ve B virüsünü yok etmeyecek olan kür, virüsün aktif olmasına engel olmaktadır. Bu sebeple karaciğerin tedavi edilmesine katkı sağlayacaktır. Karaciğerin sağlıklı çalışmasına sebep olarak, virüsün faaliyetini durdurur. Bu virüsün tamamen yok edilmesi için, günümüzde herhangi bir tedavi yöntemi henüz bulunmamaktadır. Hepatit C ve hepatit B virüsü diğer karaciğer hastalıklarının etkisini de, ağırlaştıracak özelliğe sahiptir. Lavanta kürü doğru olarak kullanıldığında, karaciğerin normal fonksiyonuna kavuşmasına neden olur. Bu aşamadan sonra kürün kullanımı bırakılmalıdır.
  • Saç dökülmelerinde: Lavanta kürü saç dökülmeleri için dahilen ve haricen uygulamalarla kullanılmaktadır. Haricen uygulamada hazırlanacak kürle, saçların yıkanması gerekir. Önceden yıkanmış olduğunuz saçlarınıza, önceden üç bardak kaynatılmış suyun içine attığınız bir tatlı kaşığı lavantayı demleyerek uygulanmaktadır. Bu şekilde kaynatılan lavanta beş dakika süreyle demlenip, ılık olarak saçlara uygulanır. Yarım saat süreyle saçlarda bekleyecek olan karışımdan sonra saçlar durulanarak yıkanır. Kürün iki ay süreyle saçlar her yıkandığı zaman uygulanması gerekir. Dahilen yapılacak uygulama, yukarıda anlattığımız gibi hazırlanan kürün ılık şekilde 15 gün tok karnına ve günde bir kez uygulanması gerekir. Her gün taze olarak hazırlanması gereken kür, 15 günlük kullanımın ardından 10 gün ara verilip, yeniden uygulanır. İkinci 15 günlük uygulamanın ardından kür sona erdirilir.
  • Cilt lekeleri ve sivilcelerinde: Kürün 15 gün doğru bir şekilde uygulanması, ciltte oluşan lekelerinin zamanla kaybolmasına ve sivilce, akne gibi sorunların geçirilmesine faydalı olur. Bunu çay olarak uygulayacağınız gibi, cildinize tonik olarak sürerek uygulayabilirsiniz. Cildin canlı ve berrak bir görünüme sahip olmasına neden olacaktır. Bu yüzden cilt sorunları bulunmadığında bile, kürün uygulanması cildin sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın