Lastik neden patlar?

lastikOtomobillerin olmazsa olmaz donanımlarından biri de araba lastikleridir. Otomobilin yer ile temasını tekerlekler sağlar. Tekerlek lastiklerinin otomobillerin kontrol edilebilmesinde önemli bir rolü vardır. Bu rol o kadar hayatidir ki, lastiklerin patlamaları halinde tek seçenek, lastiğin değiştirilmesidir. İlerleyen teknolojiler ile üretilen günümüz araba lastikleri, patlamaları halinde otomobilin bir süre daha üzerinde gitmesine imkan verecek bir yapıya sahip olmakla birlikte sonuç değişmeyecektir; lastikler değiştirilmelidir.

Lastik değiştirmek zahmetli bir iş olduğundan her şoförün korkulu rüyalarından biri lastiğin patlamasıdır. Peki araba lastikleri neden patlar?

Araba lastiklerinin patlamasında olası sebepler şu şekildedir:

  • Yabancı bir cismin batması nedeni ile lastiğin ani hava kaybı en sık görülen lastik patlama sebebidir. Batan cismin küçük olduğu durumlarda lastiğin havası hemen boşalmaz, bir süre sonra lastiğin patladığı fark edilir.
  • Darbe hasarı ile lastiğin patlaması da  bir başka lastik patlama sebebidir. Çukurlar, kasisler, vb. engeller nedeni ile ters bir darbe alan lastik yanağında şişme olur. Bu şişme genelde şoförler tarafından fark edilmez. Bir süre sonra yeni bir darbe ile lastik tüm havasını boşaltır. Böyle durumlarda lastiğin patlamasının ana nedeni bilinememektedir.

Patlayan lastiğin değiştirilmesi işlemi zor ve zahmetli bir iştir. Bayan şoförlerin birçoğu bu işlemi genelde kendileri yapmazlar, yardım alırlar. Zira,  lastiğin değiştirilmesi fiziki kuvvet gerektiren bir iştir. Lastik değiştirilmesi gerektiğinde en önemli husus can güvenliğinin hem kendimiz, hem de trafikte seyir halindeki diğer şoförler için temin edilmesidir. Bunun için gerekli trafik tedbirleri muhakkak alınmalı, araç yerinden oynatılamıyorsa ve muhakkak olduğu yerden uzaklaştırılması gerekiyorsa acil yardım çağrılmalıdır.

Otomobillerin periyodik bakımları düzenli şekilde yaptırılmalıdır. Bu bakıma tekerlekler de düzenli şekilde dahil edilmelidir. Tekerlek lastiklerinin değiştirilmesi gereken dönemlerde değiştirilmesinin ihmal edilmemesi hem can sağlığı, hem de otomobillerin sağlığı ve güvenliği açısından önemlidir.

Bir Cevap Yazın