Kuzu küşleme kebabı nasıl yapılır?

küşlemeGaziantep yöresinde oldukça yaygın şekilde yapılan kuzu küşleme kebabını tahmin ediyoruz pek çoğunuz biliyordur. Kuzu etinin en güzel yerinden hazırlanan bonfile, Antep mutfağında kendine has baharatlarla ve sosla tatlandırılarak hazırlandığından, tadı damağınızdan uzun bir süre kaybolmayacaktır. Böyle bir lezzet bırakan etin nefis bir kebaba nasıl dönüştüğünü anlamıyorsunuz bile. Normalde olanağınız olduğunda, aklınıza düştükçe çıkarak yerinde kebabı ustasının elinden yemelisiniz. Ancak buna fırsat bulamıyorsanız, vereceğimiz tarifle evde güzel bir küşleme kebabı hazırlayabilirsiniz. Şimdi birlikte bu lezzeti hazırlamaya başlayalım.

Kuzu küşleme kebabı için gerekli olan malzemeler

Eti kişi başına 2 adet kuzu bonfile olarak ve fileto olarak hazırlayın

Sosu malzemeleri

Sos miktarını da yine bonfile sayısına göre arttırarak yapmalısınız, verdiğimiz ölçüler 2 adet bonfileye uygundur.

  • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
  • 1 adet salçalık kırmızı biber
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 adet domates
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yeterince tuz

Kuzu küşleme kebabı hazırlanışı

Sinirleri alınan bonfile eti fileto olarak kasabınızda hazırlatın. Bonfile kuzunun sırt tarafından yapılmış olsun. Et sinirsiz ve yağsız olmalı. Bir yandan da sosu hazırlamaya başlayın. Robot kullanarak domates ve biberi iyice doğrayın. İsterseniz bu malzemeleri rendeden de geçirebilirsiniz. Domates ve biber robottan geçirildikten sonra bunları bir kaba alın ve malzemelerdeki diğer baharatları ilave ederek karıştırın. Kuzu etini bu sosun içine alın ve eti iyice sosla bulanmasını sağlayın. Et sosun içinde zamanınız varsa en az bir saat kadar dinlenmelidir. Eğer zamanınız kısıtlıysa en az 10 dakika bile olsa bekleterek, sosla etin buluşmasını sağlamalısınız. Eti marine ederken bunun yanında servis edeceğiniz malzemeleri ızgara yaparak pişirebilirsiniz. Elektrikli ızgarada ya da ateşin üzerinde iyice ısınan ızgaraya yeterince sos da bekletilmiş olan kuzu etini alın. Burada 10 dakika kadar iki tarafı da iyice kızaracak biçimde eti pişirin. Pişirilen eti lavaş ekmeklerin arasında servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Dip not: Kuzu küşleme kebabını sevdiklerinize servis ederken yanına közlenen domates ile közlenen biber de koyabilirsiniz. Ayrıca olmazsa olmaz kebap salataları arasından acılı ezme salata, babagannuş ve soğan piyaz da hazırlayarak sofranızı renklendirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın