Kurabiye süsleme nasıl yapılır?

kurabiyePişirdiğiniz kurabiyeleri süslemek tamamen sizin hayal dünyanızın genişliği ve bunu istemenizle ilgili bir konudur. Hazırlamış olan kurabiye hamuruna sadece yuvarlak bir şekil verip, lezzetli bir kurabiyede hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz hazırladığınız bu kurabiye hamurundan muhteşem bir görsellik yaratıp, kurabiyeleri yemeye kıyamayacağınız bir hale getirebilirsiniz. Kurabiye süslemenin bir sanat olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu sizin gözünüzü fazla korkutmasın. Bunun çok zor olduğunu söylemiyoruz. Sadece bunu gerçekten istemeniz gerekir. Sonuçta hepsi yeniyor diye düşünürseniz, zaten kurabiyeleri süslemezsiniz. Şimdi birlikte kurabiyeleri nasıl süsleyebileceğimizi ve bunun için nelere ihtiyacımız olacağını değerlendirelim.

Kurabiye süslemek için gerekli olanlar nedir?

Kurabiyeleri süslemek için farklı malzemelere ihtiyacınız olacak. Bunları hazırlarsanız yaratıcı bir süsleme ortaya çıkarabilirsiniz. Size gerekli olan her şey elinizin altında olursa, zamanınızı daha iyi değerlendirilebilir ve daha iyi bir görünüme sahip kurabiyeler yapabilirsiniz. Son zamanlarda şeker hamuruyla süslenmiş olan kurabiyeler oldukça fazla yapılmaktadır. Süslemeyi yapabilmek için önce gıda boyasına ihtiyacınız olacak. Şeker hamurlarını hazır alıp, kendinizde renklendirebilirsiniz. Renkli şeker hamurlarının içinde jel gıda boyaları kullanıldığından, hamurun formu bozulabilir. Şeker hamuru en iyi şekilde kuru gıda boyaları ile renklendirilebilir. Kuru olan gıda boyaları fırça ile uygulanabilir. Özellikle inci tozu renklendirme yapıldığında sedefli gibi görüntü vereceğinden, oldukça şık bir görünüm oluşturuyor. Arzu ederseniz kuru gıda simlerini alkol veya limon suyu kullanıp biraz sulandırabilirsiniz. Şeker hamuruyla yaptığınız süslemelerde pizza kesici gibi bir alet ve bir merdane en büyük yardımcınız olacak. Bunun dışında kurabiye yapımında kullanacağınız değişik şekillerde kalıplara ihtiyacınız var. Ayıca şeker hamurunu daha kolay açabilmek ve fazla oranda nişasta kullanmamak için slipatlara ihtiyacınız olabilir. Bunların  üstünde şeker hamurunu rahatça açıp, kurabiyeleri süsleyebilirsiniz. Şeker hamurundan hazırladığınız süsleri şeker hamuruna yapıştırabilmek için ince fırçalara ihtiyacınız olabilir. Ayrıca ince ve keskin bir bıçak kullanmak gerekir. Bunun dışında bir de cımbız bulundurmanız gerekir. Ayrıca en az siyah ve kırmızı renkte gıda kalemine ihtiyacınız vardır. Bunlarla kurabiyeleri süsledikten sonra üstüne istediğiniz yazıyı yazabilirsiniz. Şeker hamuruyla süslemeler yapmak için silikon kalıplara ihtiyacınız olabilir. Malzemelerinizi hazırladığınızda kurabiyeleriniz piştikten sonra soğumasını bekleyip, hayal gücünüzün izin verdiği gibi kurabiyelerinizi süslemeye başlayabilirsiniz. Hamurlarla ayıcık, gül, çiçek, sevimli bebekler, kuşlar, arabalar gibi aklınıza ne geliyorsa kurabiye süsleri hazırlayabilirsiniz. Kurabiyelerinizi kalıplarla şekillendirdikten sonra pişirirseniz, süslemelerle bir bütün oluştursunuz.

Şeker hamuruyla kurabiye süslerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

  • Kurabiyeleri pişirip, iyice soğuttuktan sonra, şeker hamurundan hazırlanmış süslemeleri bal kullanıp yapıştırabilirsiniz. Eğer şeker hamuruna yine şeker hamuru yapıştırmak zorunda kalırsanız, su kullanmalısınız. Bunu küçük ince bir suluboya fırçasıyla yapabilirsiniz.
  • Şeker hamurunu açıkta hava alacak şekilde fazla bekletmeyin. Aksi halde hamurlar kuruyabilir.
  • Şeker hamurunu şekillendirip hemen yapıştırmalısınız. Eğer hamurun kurumasını beklerseniz hazırlamış olduğunuz süslemeler kırılabilir.
  • Şeker hamurunun farklı renkleriyle süsler hazırlıyorsanız, her renkten sonra ellerinizi yıkayıp diğer renkle çalışın.

Bir Cevap Yazın