Kurabiye nasıl yapılır?

kurabiyeKurabiye yapımının yiyecek temini dışında oldukça farklı ve önemli fonkyionları mevcuttur. Bunlardan biri anne- çocuk arasında “kaliteli zaman” adı altında birlikte geçirilen vaktin renklendirilmesine bulunduğu katkıdır. Özellikle kız çocukları anneleri ile birlikte kurabiye yapmaktan çok büyük mutluluk duymakta, yaşadıkları bu mutluluk onlara psikolojik anlamda çok fazla fayda sağlamaktadır. Zira, kurabiye yapımı deyip geçmemek lazım; burada önemli olan husus çocuğun annesi ile birlikte, sonucunda birşey üretildiği, ortaya birşey çıkarıldığı bir eylemi icra ediyor olmasıdır. Bu durum da çocuğun özgüven gelişimini, el becerisi gelişimini, kurabiyelere kendi istediği şekilleri vererek sergilediği yaratıcılığının gelişimini, en sonunda kurabiyesini sevdiği kişilere bizzat ikram etme keyfini yaşayarak sosyal gelişimini ciddi anlamda olumlu yönde destekleyen bir uğraşı temin etmektedir. 

Kurabiye yapımının bu sosyal rolüne değindikten sonra artık lezzetli kurabiye tarifleri arasından pratik bir kurabiye tarifine yer verebiliriz.

Kurabiyenin malzemeleri şu şekildedir;

  • 9 kahve fincanı un
  • 2 kahve fincanı pudra şekeri
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 150 gr margarin

Bu malzemeleri karıştırarak yumuşak bir hamur temin edebilirsiniz. Bu hamurdan istediğiniz şekilleri vererek oluşturduğunuz kurabiyeleri bir tepsiye dizin. Kurabiyeleri değişik malzemeler ile süslemek çeşitlendirmek de mümkündür. Örneğin her kurabiyenin üstüne bir yarım cevizi hafifçe bastırıp koyabilirsiniz. Ya da cezivi ezip, direkt kurabiye hamurunuza ekleyerek de kurabiyelerinizi yapabilirsiniz. Renkli şekerleme süsleri ile ya da hindistan cevizi ile kurabiyeleri piştikten sonra da süslemek mümkündür. Pasta hamuru ile kurabiyelerinize değişik motifler de uygulayabilir, renkli bir kolleksiyon sunabilirsiniz misafirlerinize.

Kurabiyeleri fırında üstleri kararmayacak kadar, en fazla 20 dk kadar pişirin. Ancak, siz yine de ara ara gözlemleyin, kurabiyelerin rengi kararmadan fırını kapatın. 2-3 dakika fırında beklettiğiniz kurabiyeleri tepsisi ile dışarı alın. Oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Süslemeleriniz varsa süslemeleri soğumasını beklemeden uygulayabilirsiniz. Hiçbir ilave malzeme kullanmadıysanız, mutlaka en azından hindistan cevizi ya da pudra şekeri ile servis yapın. 

Soğuduktan sonra kurabiyelerinizi servis yapabilirsiniz. Ayrıca bu sitedeki çeşitli yemek tarifleri de ilginizi çekebilir. Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın