Ayva reçeli nasıl yapılır?

ayva receliReçel çeşitleri arasında en bilinen ve sevilenlerinden biridir ayva reçeli. Geleneksel bir yeri vardır mutfağımızda. Birçoğumuz, annelerimizin yaptığı ayva reçelini mutlaka tatmıştır. Ayva, meyve olarak çok fazla sevilmeyen ve tüketilmeyen bir meyve olduğundandır sanırız ki, reçel pişirme istatistiği tutuluyor olsa idi, reçel yapımında en fazla tüketilen meyvelerden başı çekenlerden biri de mutlaka ayva olurdu. Sayısız faydaları olan ayvayı taze hali ile tüketmeyenlerin en azından bu eşsiz lezzetteki reçel versiyonu ile tüketmesini şiddetle tavsiye etmekteyiz. Evde yapılmış taze ayva reçelinin yerini çok az şey tutabilir.

Peki ayva reçeli nasıl yapılır?

Öncelikle malzemelerimizi sıralayalım;

  • 2 kg kadar ayva
  • 2 kg toz şeker
  • Yarım limonun suyu 

Malzemeleri elde etmek istediğiniz reçel miktarına bağlı olarak orantılı şekilde azaltmanız ya da artırmanız mümkündür, yani daha az reçel elde etmek isterseniz 1 kg ayvayı 1 kg şeker ile; daha fazla reçel elde etmek isterseniz de 3 kg ayvayı 3 kg şeker ile pişirmeniz mümkündür.

Ayvaları soyup küçük parçalara ayırın. Reçel yapımında ayvanın çok küçük parçalara ayrılması, rende yapılması gibi seçenekleri tavsiye etmiyoruz. Reçelin içinde diri ayva parçalarının olmasını sağlamak ideal tercih olacaktır.

Ayvaları tencereye alın; üstüne 2-3 parmak aşacak kadar su koyun. Reçelin renginin koyu kırmızı olmasını arzu ediyorsanız ayvaların çekirdeklerini de tencereye ilave edebilirsiniz. Su kaynayıp ayvalar da pişmeye başlayınca şekeri ilave edin. Ocağın kısık ayara alın; şekerle birlikte ayvaları reçel kıvamına gelene dek pişirin. Oluşan köpükleri bir spatula yardımı ile toplayın. Reçeliniz pişime yakın olduğunda limon suyunu ilave edin. Bir taşım daha kaynatıp ocağınızı kapatın.

Reçelinizi cam kavanozlara aktarın ancak kavanozlarınızın kapaklarını kapatmayın, tülbentle örtün. Oda sıcaklığına geldiğinde artık kapakları kapatıp, reçellerinizi serin ve kuru bir yere aktarabilir, orada muhafaza edebilirsiniz. Türk mutfağının sayısız lezzetlerinden biri olan ayva reçeliniz hazırdır. Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın