Kumköy neresidir?

kumköyKumköy Akdeniz bölgesinde Antalya ilimizin, Manavgat ilçesine bağlı olan Side beldesinin bir köyüdür. Side’nin batısında olan Kumköy buraya sadece 5 km uzaklıktadır. Burası Toros Dağlarına bakan manzarasıyla, tarihi ve doğal dokusu birbirine geçmiş bir alandır.  Bölgenin eşsiz doğal güzellikleriyle bir arada olan bir yerleşim yeri olan Kumköy, turizm açısından oldukça önemli bir bölgedir. Kumköy’ deki konforlu ve modern turizm tesislerinin olması, tatilcilerin burasını tercih etmesindeki önemli nedenlerden sadece bir tanesidir. Kumköy’ün mavi bayraklı plajlarında geçirilecek keyifli saatler, tatilin daha dolu yaşanmasına sebep olacaktır. Tarihi açısından önemli bir antik kent konumunda bulunan Side Antik Kentine 5 km’lik mesafesiyle, buraya gelenler tarihin bugüne kadar gelmiş kalıntılarını görme olanağına sahip olmasını sağlayacaktır.

Kumköy yöresinde tipik Akdeniz iklimi görülmektedir. Yaz aylarında sıcak ve nem oranı yüksek, kış aylarında yağışlı ve ılıman bir hava koşullarına sahip bir bölgedir. Bu nedenle her mevsim ziyaret için uygun koşulları olan bir tatil yeridir. Kumköy ziyaretçilerine size her türlü hizmeti kusursuz olarak sunmak için hazırlanmış. Bu yüzden eşsiz güzelliklere sahip olan Kumköy’ü bekletmeyelim. Burası eğlencenin ve tatilin adresidir.

Side antik kenti: Burası Çok tarihte eski bir yerleşim yeri olan antik kenttir. Anadolu’da bilinen antik kentlerin en eskisidir. Side diliyle yazılmış olan kitabelerin çıkarıldığı kazılar bölgede halen devam etmektedir. Burası kendi dilini ve yazısını kullanmış, kendi parasını bastırmış olan bir antik kent olarak, gizemiyle sizleri de şaşırtacaktır. Antik kent Kumköy’e 5 km lik mesafesiyle, görülmesi gereken yerler arasındadır. Burası tarihte Osmanlı egemenliğine girmiş olsa da, burada oturulmadığından Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin bulunmadığı bir antik kenttir.

Manavgat şelalesi: Bu yer doğayla baş başa kalınabilecek kafeleriyle, restoranlarıyla, piknik alanları ile mükemmel bir güzelliğe sahip olan doğal bir alandır. Kumköy’den Manavgat’a ulaşarak buradan dolmuşlarla şelaleye ulaşım sağlanmaktadır. Şelalenin fazla bir yüksekliği olmasa da, hızla akan haşmetli suyuyla çok güzel bir görünümü vardır.

Manavgat nehri: Dünyadaki en uzun nehirlerden olan Manavgat Nehri, sadece tek bir kaynaktan beslenmektedir. Nehrin üstünde Oymapınar ve Manavgat barajları yer almaktadır. Nehrin üzerinde taşımacılık ta yapılmaktadır. Antik çağlarda Side antik kentinin suyunu sağlamış olan nehirde 30 km uzunluğunda bir su kemeri de bulunmaktadır.

Manavgat boğazı: Burası bir taraftan deniz, diğer taraftan nehirle buluşan harika bir yerdir. Ne kadar anlatsak, görmeden bu güzelliği hissetmeniz çok zordur. Bölgede balık tutanlardan, sandal sefası yapanlara kadar her şeyi görebiliriniz.  Ayrıca burada gün batımını seyretmenin keyfine doyamazsınız.

Alarahan: Manavgat’ın 9 km batısında yer alan ve Selçuklular döneminde ticaret yapılması için inşa edilmiş olan bir yerdir. Buradaki Antik köprü yanına yapılmış olan Alarahan avludan ve birkaç odadan oluşmaktadır. Kuzeyinde bulunan Alara Kalesi ile bir bütünlük sağlamıştır. Bu eserin bulunduğu alana harika vadi manzarası eşliğinde yapacağınız ziyaretinizi oldukça beğeneceksiniz.

Bir Cevap Yazın