Kumaş lekeleri nasıl çıkar?

Çoğu insan için en sevdiği elbisenin yağ, şarap ya da mürekkep lekesi olması, bu elbise ile vedalaşmak zorunla olmak demektir. Halk arasında kumaş lekeleriyle ilgili birçok kulaktan dolma bilgi olmasına rağmen çoğu zaman profesyonel bir temizlik işlemi yapılmadan lekelerin çıkartılması mümkün değildir. Kumaşın dokusuna işleyecek kadar kuvvetli lekelerde kendi imkanlarınızla herhangi bir temizlik maddesi kullanmadan, doğrudan lekeli şekilde kuru temizlemeciye başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Şarap lekesi

Yemeklerle birlikte çok güzel bir tat sunan şaraplar, kumaşlara döküldüğünde oldukça zor çıkan bir lekeye dönüşür. Özellikle kırmızı şarap lekeleri için sizin yapabileceğiniz pek de bir şey yoktur. Ancak eğer imkanınız varsa kırmızı şarabın lekelediği alana hemen beyaz şarap dökmeyi deneyebilirsiniz. Beyaz şarap, kırmızı şarabın leke bırakmasını büyük oranda engelleyecektir.

Yağ lekesi

Yağ lekeleri hakkında bilinen en yaygın görüş, kumaşta yağ lekesi oluştuğu zaman tuz ya da pudra ile lekenin üzerinin kapatılmasıdır. Ancak bu uygulama da doğru bilinen yanlışlardan biri olarak, yağ lekelerinin çıkartılmasına herhangi bir yarar sağlamamaktadır. Yağ lekelerini çıkartmak için tuz ya da pudra yerine, bu iş için üretilmiş kimyasal deterjanlardan başka bir seçeneğiniz yoktur. Kaliteli deterjanlar lekenin tamamen çıkmasını sağlayacaktır.

Mürekkep lekesi

İş hayatında her ne kadar dolma ve tükenmez kalem kullanmak prestijli görünmenize yardımcı olsa da, mürekkebin akması durumunda bırakacağı leke sandığınızdan daha kalıcı olabilir. Televizyon reklamlarında görülen mürekkep çıkartıcı mucize ürünlerle pek de başarılı bir sonuç alınamayacağını söyleyen çoğu kuru temizlemeci, mürekkep lekeleri için herhangi bir garanti vermemektedir. Mürekkep lekesi çıkartılması en güç lekedir.

Ruj lekesi

Çoğu zaman erkeklerin korkulu rüyası haline gelen ruj lekeleri, çamaşır makineleriyle çıkartılabilen bir lekedir. Ancak yıkama öncesinde lekenin bulunduğu alana biraz deterjan dökerek, elinizde ılık suyla çitilemeniz tavsiye edilir. Daha sonra ön yıkamalı bir programla yıkayacağınız elbisenizde, büyük ihtimalle ruj lekesinden eser kalmayacaktır.

Kahve lekesi

Günlük hayatta herkesin içtiği kahveler, kumaşlarda çıkartılması pek de zor olmayan lekeler bırakabilir. Kahve lekeleri diğer lekelere göre en kolay çıkartılan lekelerdendir. Kıyafetiniz makinede yıkanabilen bir ürünse, kahve döküldükten sonra yalnızca su ile elinizde iyice yıkayın ve daha sonra çamaşır makinesiyle yıkayın. Çok büyük bir oranda tüm kahve lekesinin çıktığını göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın