Kulak mantarı nedir?

Kulak mantarı, tıpta adı otomikoz olan rahatsızlık, dış kulak yolunda yer alan mantar sporlarının nem ve su gibi faktörler nedeniyle üremesi sonucunda meydana gelir. Özellikle yaz döneminde havuz ve denize girenlerde, hamam ve banyo sırasında kulağa su kaçması sonucunda gelişme gösterebilir. Dış kulak ve orta kulak iltihabı yaşanırken sıkça görülen bir durumdur. Tek bir kulakta ya da her iki kulakta görülebilir. Kulağa kaçmış olan suyun geri çıkmaması, mantar oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Mantar oluşması kulakta ciddi sorunlara yol açmasa bile, kişiye çok rahatsızlık verdiğinden mutlaka tedavi edilmelidir. Kulaklarını nesnelerle karıştırmayı alışkanlık haline getirmiş kişilerde, mantarlar daha derinlere kadar nüfuz edebilir. Bu da kulakta ağrıların oluşmasını sağlar.

Kulak mantarı belirtileri nelerdir?

 • Kulakta ya da her iki kulakta tıkanıklık ve kaşıntı olması durumunda
 • kulak mantarıKulakta çok şiddetli ağrının olması durumunda
 • Kötü kokulu olan süte benzer akıntı olmasında
 • Boyunda lenf bezlerine kadar inmiş olan şişlik meydana gelmesi halinde, kişinin kulak mantarı açısından muayene edilerek kulak mantarı açısından değerlendirilmesi gerekir.

Kulak mantarı tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın tedavisinde sirke ve alkol karışımını kullanmak oldukça önem taşır. Aspiratör yardımıyla kulağa kaçmış olan suyun alınması ve kulağın temizlenmesi sağlanır. Tedavi için özel bir ilaç kullanımı gerekmez. Aynı zamanda tedavi için antibiyotiklerde kullanılmaz. Sprey kullanımı da, sıkıldığında kulak zarına kadar gitmediği için tercih edilmemektedir. Tedavi lokal olarak uygulanan ilaçlarla sağlanır. Bu konuda en çok damlalardan faydalanılır. Tedavi anında ve sonrasında kulağın temiz tutulması ve su ile temas etmesi önlenmelidir. Rahatsızlık geçmiş gibi görünse de, tekrarlama olasılığı fazladır. Su ile temas edileceği zaman dış kulak yolu asidifiye edilip, temastan hemen önce 5-10 damla alkol borik solüsyonu kulağa damlatılmalıdır. Kulak zarında ve dış kulak yolunda enfeksiyon bulunmuyorsa, kulakta ağrı meydana gelmez. Kulak zarında delik bulunanlarda, dokulara kadar nüfuz eden mantar enfeksiyonlarında şiddetli ağrının meydana gelmesi mümkündür. Damlatılan her damladan sonra bir süre beklenerek, sonra yeniden tekrarlanmalıdır. Yanma hissedilince, damlatma hemen kesilmelidir. Ağrı problemi olduğunda, iki damla anestezik asidik damla işlemden önce kullanılabilir. Tedavi için mantarın türü önemli değildir. Bu yüzden kültür yapılması gerekmez.

Kulak mantarından korunmak için ne yapılmalıdır?

 • Mantar oluşumunu tetikleyebilecek acı biber, domates, kızartmalar ve çikolata gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir.
 • Kalabalık havuzlara girmemeniz gerekir.
 • Kulaklarınızı kaşımamalısınız, kulakta şiddetli kaşıntılar oluyorsa doktora danışarak yardım alabilirsiniz.
 • Kulaklarınızda pamuklu çubukları sadece banyo sonrasında, kulaktaki ıslaklığı gidermek amacıyla kullanmalısınız. Bunu haftada bir kereden fazla kullanmayın.
 • Alerji yapabilecek besinleri tüketmeyin.
 • Deniz ve havuza girerken kulaklarınıza kulak tıkacı takmayı ihmal etmeyin.
 • Kulak damlalarını kullanmak için açtıktan sonra, sadece on beş gün süreyle kullanın.
 • Kulağınızı kaşırsanız, daha sonra kulağınızı suyla temas ettirmeyin.

Bir Cevap Yazın