Ku Klux Klan nedir?

Amerikan kaynaklı filmlerde başlarına geçirdikleri “beyaz” renk kukuletalar ile dikkat çeken Ku Klux Klan üyeleri, gerçekten de 29. yüzyılın ikinci yarısında kurulmuş ve uzun süre boyunca faaliyetlerini sürdürmüş “ırkçı” bir gruptur. Günümüzde de hala üyeleri bulunduğu düşünülen ve faaliyetlerinin tamamı yasadışı olduğu için büyük bir gizlilik için çalıştığı iddia edilen Ku Klux Klan grubu, kısaca “KKK” olarak da tanınır. ABD’nin Tennesee Eyaleti’nde 24 Aralık 1865 tarihinde kurulduğu varsayılan Ku Klux Klan, Amerikan İç Savaşı’nın bitimiyle beraber zenciler aleyhine yaptıkları propagandalar ve yasadışı terör faaliyetleri ile adlarından söz ettirmiştir.

Beyaz ırkın üstünlüğüne inanan ve inanmakla kalmayıp zencilere şiddet dolu saldırılarda bulunan Ku Klux Klan örgütünün kurucu üyeleri; John D. Kennedy, Binbaşı James R. Crowe, Yüzbaşı John C. Lester, Calvin Jones, Frank O. McCord ve Richard R. Reed’tir. Amerikan İç Savaşı öncesinde kurulan Altın Çember Şövalyeleri(Knights of the Golden Circle) isimli gizli tarikatının birçok üyesi, aynı zamanda Ku Klux Klan üyesi olmuştur. Günümüze dek hakkında birçok film ve belgesel çekilen, birçok makale ve kitap yazılan Ku Klux Klan örgütü, iki defa dağılmasına rağmen tekrar güç toplamış ve günümüze dek faaliyetlerini sürdürmüştür.

Eski bir Nazi taraftarı olan David Duke gibi bir kişi tarafından da yönetilen Ku Klux Klan örgütü, 1800’lerin sonlarında ve özellikle 20. yüzyılın ilk çeyreğinde zencilere yönelik birçok saldırıda bulunmuştur. Tek suçu “zenci doğmak” olan Afrika kökenli “Amerika Birleşik Devletler vatandaşları”, örgütün düzenlediği terör saldırıları nedeniyle sebepsiz yere zulüm görmüştür. Ku Klux Klan örgütünün ırkçı düşünce yapısına ters düşen Amerikan İç Savaşı sonrasındaki sosyal durum, “beyazlar ile zencilere eşit haklar” vermekteydi. Beyazlar ile zencilerin eşit olması fikrine dahi dayanamayan ırkçı KKK üyeleri, bu durumu ilkel benlik ile şiddete başvurarak çözmeye çalışmıştır.

Önce 1950’lerde ve sonrasında 1960’larda iki defa dağılan Ku Klux Klan örgütü, ırkçı düşünceye hakim olan beyazların bir araya gelmesiyle yeniden kurulmuştur. Günümüzde ABD’nin farklı eyaletlerin büyük gizlilik için toplantılarına devam ettiği iddia edilen Ku Klux Klan örgütünün, 19. yüzyılın sonlarındaki görkemli ve vahşet dolu günlerine dönmek adına faaliyet düzenlediği söylenmektedir. Zencilerin Amerikan İç Savaşı sonrasında “zaten uzun bir süre öncesinden beri sahip olmaları gereken” hakları kazanmasını asla kabul edemeyen Ku Klux Klan örgütü, hala yüzyıllar öncesinde sömürgecilik ve köleleştirme zihniyetini takip eden ilkel bir mantığa sahiptir.

Rahnansaika

 

Bir Cevap Yazın