4+4+4 Eğitim Sistemi nedir?

Son dönemin en çok merak edilen konuları arasında yer alan 4+4+4 Eğitim Sistem, ülkemizdeki tüm ebeveynlerin merak ettiği ve çocuklarının alacağı eğitim kalitesi hakkında kaygı içerisine girmesine neden olan bir gündem maddesi haline geldi. Bilindiği üzere yeni 4+4+4 sistemde ilkokul eğitimi 4 yıl süreli olacak ve bu 4 yıllık süreç içinde eğitim “sınıf öğretmenleri” tarafından verilecektir. İlk 4 yıllık eğitimin yani ilkokulun tamamlanmasından sonra ise öğrencilerin derslerin sınıf öğretmeni değil, ilgili branş öğretmenleri girecektir. Yeni eğitim sisteminde farklı olarak öğrenciler 5. sınıftan yani ortaöğretimin ilk yılından itibaren “seçmeli dersler” alabilme imkanı da sahip olacaktır.

Son dönemde üzerinde en çok tartışılan konuların başında gelen 4+4+4 Eğitim Sistemi, yabancı dil eğitimi açısından eski sisteme göre farklılıklar taşımaktadır. Eski eğitim sisteminde devlet okullarında ilkokulun 4. sınıfından itibaren başlayan yabancı dil eğitimi, yeni 4+4+4 sistemde “2. sınıftan itibaren” başlayacaktır. Çocukların daha erken yaşta temel yabancı dil eğitimi almasını hedefleyen bu sistem ile sınıf öğretmenleri başlangıç seviyesinde yabancı dil eğitimi verecektir. 4. sınıfı bitiren yani ilkokulu tamamlayan öğrenciler spor, fen bilimleri, sosyal bilimler, dini esaslar ve sanat dalları ile ilgili bazı seçmeli dersleri seçebilme hakkına sahip olmaktadır. Eski sistemde seçmeli bir ders olarak alınan “İnsan Hakları ve Demokrasi” dersi, yeni 4+4+4 sistemde 4. sınıftan itibaren zorunlu bir ders olacaktır.

4+4+4 Eğitim Sistemi bünyesinde öğrencilerin 5. sınıftan itibaren alacağı farklı branşlardaki seçmeli derslerin bazılarına daha fazla talep olması durumunda ders saatlerinin çakışmaması için haftanın belirli gün ve saatleri seçmeli derslere ayrılmaktadır. Böylece farklı sınıflardaki öğrenciler aynı seçmeli dersleri alsalar dahi haftanın farklı gün ve saatlerinde bu dersleri göreceklerinden ders çakışması engellenmiş olacaktır. Yeni 4+4+4 Eğitim Sistemi bünyesinde gerçekleşen “e-okul” hizmeti de ebeveynlerin merak ettiği konuların başında yer alıyor. Yeni eğitim sistemi bünyesinde 4 yıllık ilkokul eğitimi tamamlayan öğrenciler e-okul sistemi ile internet üzerinden merkezi olarak ortaokul yerleştirme işlemlerini tamamlayacaktır.

İlkokul eğitimini tamamlayan öğrencilerin e-devlet sistemi ile merkezi olarak ortaöğretim yerleştirmesinin yapılmasında, öğrencinin ikamet ettiği merkez esas alınacaktır. Yeni eğitim sisteminde ortaokulun tamamlanması ile lise eğitimine geçiş, seviye belirleme sınavı esasına göre yapılacaktır. İlkokul eğitiminden ortaöğretime geçiş sürecinden farklı olarak 4 yıllık ortaokul eğitimini tamamlayan öğrenciler, yeni sistem ile gerçekleştirilmesi planlanan okulların dönüşüm projesi kapsamında liseye yerleştirilecektir. Yeni eğitim sistemine geçiş ile birlikte tüm okulların Anadolu lisesi ve fen lisesine dönüştürülmesi projesinin tamamlanmasıyla birlikte öğrenciler ortaokulu tamamladıktan sonra girecekleri seviye belirleme sınavı ile liseye yerleştirilecek, bu sınav ile herhangi bir okula yerleştirilme hakkı kazanamayan öğrenciler de farklı teknik ve mesleki eğitim programlarına dahil edilecektir.

Rahnansaika

 

Bir Cevap Yazın