Kredi kartı borcu nasıl ödenir?

Kredi-kartı-borcu-nasıl-ödenirAvantajlı kampanyalar, bol taksitler ve ertelemeli ödemeler. Alışveriş hayatımız artık çok kolaylaştı. İki aylık gelirimizin karşılığı olan bir bilgisayara taksit imkânı sayesinde rahatlıkla sahip olabiliyoruz. Artık bizi ilgilendiren ürünün fiyatı değil taksitin tutarı. Bu kolaylığı da bize Kredi Kartı sağlıyor.

Akıllı kullanıldığında çok yararlı olabilen Kredi Kartı, bilinçsiz kullanılırsa başınıza büyük bir felaket açabilir. Bu felaket Kredi Kartı borcudur.

Aylık hesap özeti borçlarınızı ödeyemeyecek duruma geldiğinizde sizin kurtarıcınız asgari ödeme tutarı olur. Tabi buda size ek bir yük getirir. Buda alışveriş faizidir. Eğer sadece asgari tutarı ödemeye devam ederseniz kısa bir süre sonra aylık ekstre borcu tavan yapmış olacaktır.

Bizde bu durumu göz önünde bulundurarak bu borçtan nasıl kurtulabilinir dedik ve sizlere 8 maddelik bir reçete yazdık. Bu adımları takip ederek sırtınızdaki bu yükten kurtulabilirsiniz.

 İşte sizlere 8 adımda kredi kartından kurtulmanın reçetesi.

 1.Adım: Gelir-Gider Tablosu Oluşturun.

Öncelikle kendinize aylık harcama tablosu hazırlayın. Sol tarafında aylık geliriniz, sağ tarafında ise aylık sabit giderleriniz (yol parası, yemek ücreti, erzak alışverişi vs.) olsun. Bundaki amacımız elimizde ne kadar para kalacağınız görmektir. Tutarlarınızı girdikten sonra artık kalan meblağ ile neler yapabileceğimize bakabiliriz. Burada size tek tavsiye sabit giderlerinizin sonunda 100 ya da 200 TL civarında bir rakam girin bunu da beklemediğiniz giderler olarak kaydedin. Eğer bu tutarı harcamazsanız size artı para kalacaktır ve bunu da Kredi Kartına yatırabilirsiniz.

2. Adım: Lükslerinizden Bir Süreliğine Vazgeçin.

Evet, biraz zor gelecek size ama buna değer. Öğle yemeğinde kavurma için can atsanız da iki lahmacunla idare edin. İmkânınız varsa evde hazırlayıp onu yemeniz daha makbul. Yemekten günde tasarruf edeceğiniz en az 5 TL ayda 150TL eder ki bu bizim için ciddi bir tutar.

Bir süre akşamları dışarı çıkmayın. Bir mekân da 2 saatlik eğlenceniz minimum 30-40 TL para kaybetmenize yol açar. Bizim bu paraya da ihtiyacımız var.

3.Adım: Asgari Tutarı Harcamayın.

Asgari tutarı yatırdıktan sonra limitiniz açılacaktır ve içinizden lazım olursa kullanırım diyeceksiniz. Bu çok yanlış bir düşünce olur. Aslında borcunuzun oluşmasında en büyük etkenlerden biridir. Bırakın dursun kartınız yokmuş gibi davranın. Çok sıkıştığınız zaman iyi düşünün size doğuracağı etkiyi hesaplayıp sonra harcama yapın.

4.Adım: Banka Kredileri.

Eğer KKB puanınız henüz düşmemişse hemen bir bankayla görüşüp ihtiyaç kredisine başvurup, borcunuz kadar kredi çekerek aylık sabit taksite bağlayabilirsiniz. İyi bir araştırma yapın en düşük faizli kredilerden yararlanın. Bunu da yaparken çok dikkatli olun. Bütçenizi iyi ayarlayın ve sonra başvuruda bulunun. Bu kredinin altından kalkamazsanız sizi daha zor günler bekliyor olacaktır.

5.Adım: Bankanızla Görüşün.

Kredi kartına sahip olduğunuz bankanın bireysel risk inceleme birimleriyle irtibata geçin. Durumunuzu anlatın sizlere çözüm bulmak için bir çalışma yapacaklardır. Şansınız varsa eğer bankaların bazen kampanyaları oluyor ve bir miktar faiz ile borcunuzu taksitlendirme imkânı sunarlar, bundan faydalananın

6. Adım: Harcamalarınızı Analiz Edin.

1.Adım da bahsettiğimiz çizelgeye yaptığınız bütün harcamaları açıklamaları ile yazın. Ay sonunda eğer gereksiz gördüğünüz harcamanız olmuşsa bunu bir daha tekrarlamayın. Amacımız bütün gereksiz harcamalardan kaçınmak.

7.Adım: Bir Sonraki Ay Gelecek Ekstre Borcunu Hesaplayın.

Asgari tutarı yatırıyorsanız eğer bir sonraki dönem ödeyeceğiniz faizi, gelecek taksit tutarları ve eğer harcama yatıysanız bu tutarı da ekleyerek gelecek ay ne kadar borcun gelebileceğini hesaplayın. Hazırlıklı olun.

8. Adım: Alternatif Taksitlendirme Yöntemleri.

Bu adım Altın adımdır. İnternetten aratmanız sonucunda kredi kartı taksitlendiren bazı firmalar bulacaksınız. Bir miktar komisyon karşılığında sizin kartınızın borcunu yatırıp, yatırdıkları parayı anki kampanyalara (3 ay ertelemeli 12 taksit gibi) uygun olarak taksitlendirecektir. Buda sizi Asgari Tutar faizlerinden kurtaracaktır.

Bu adımlar size çok yardımcı olacaktır ancak en önemli yardımcınız kendinizdir. Bu imkânlardan faydalandıktan sonra Kredi Kartı kullanma politikanızı değiştirip düzene sokmazsanız bu olay karşınıza yine çıkacaktır. Siz siz olun her zaman bütçenizi göz önünde bulundurarak alışveriş yapın.

Bir Cevap Yazın