Bitki çaylarının faydası nedir?

Bitki-çaylarının-faydası-nedirKış aylarının yaklaşmasıyla gribal enfeksiyonlara yakalanma olasılığımız daha da artıyor. Hastalığa yakalandıktan sonra ya hastaneye koşarız ya da doğal yöntemlerle hastalığımızın geçmesini ümit ederiz. Hâlbuki daha hastalıklara yakalanmanda önce önlemlerini alabiliriz. Bunu sağlamak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmeli ve gerekli vitaminleri düzenli olarak almalıyız. Bu sayede vücudumuz, maruz kalabileceği enfeksiyonlara karşı önceden savunmasını alır ve herhangi bir enfeksiyon virüsü karşısında savunmasını en iyi şekilde yapar.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için bazı doğal bitkilerin düzenli tüketilmesi çok önemli rol oynuyor. Kış çayı olarak bilinen ekinezya bitkisi diğer çaylara oranla bağışıklık sistemimize olan yararı daha çoktur. Özellikle ekinezyayı kuşburnu ve limon ile tüketmeniz yararını daha da üst seviyelere çıkarmanızı sağlar. Bu karışımı günde en az iki sefer tüketmeniz tavsiye olunur. Günde en az iki sefer tüketmeniz, bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesini sağlar ve bu sayede vücut direncinizde artar. Bu karışım sayesinde var olan hastalığınızı daha kolay atlatmanızı sağlamakla birlikte, düzenli tüketilmesi halinde oluşabilecek hastalıklara karşıda önceden önleminizi almış olursunuz.

Bir diğer tavsiye ise baharat gurubundan sayabileceğimiz zerdeçaldır. Genel olarak Asya mutfağında görülmesi ile birlikte acımsı bir tada sahiptir. Bu acımsı tattan dolayı tüketmekte zorluk çekerseniz eğer pul biber ve ya karabiber eşliğinde tüketmeniz bu acımsı tadı hafifletmesine yardımcı olacaktır. Eğer çay ile tüketmeyi tercih ederseniz zerdeçalları kök halinde kullanmanız gerekir. Çorba ve yemeklerde tüketmek istiyorsanız toz halinde bulabileceğiniz zerdeçalları tercih etmelisiniz. Zerdeçalı düzenli tüketmeniz halinde, siz fark etmediğiniz halde vücudunuzda oluşabilecek intihapları azaltır ve bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesinde çok önemli rol oynar.

Halk arasında en çok bilinen zencefil ise hastalıkların yarattıkları etkileri azaltmada ve oluşabilecek hastalıkları önlemede büyük rol oynar. Zencefili kök halinde çay gibi demleyerek tüketebilirsiniz. Bunun yanında limon, bal ve zencefil tozunu karıştırarak bu karışımdan bir tatlı kaşığı alarak bir su bardağında ılık su ile karıştırıp tüketebilirsiniz.

Doğal bitkiler sınıfında en önemlilerinden biride beyaz çaydır. Aynı yeşil çay gibi demlenen beyaz çay, içeriğinde bulundurduğu etken maddeleri en iyi bir şekilde muhafaza eder. En ham ve doğal şekli ile piyasada kolayca bulabileceğiniz beyaz çay, içeriğinde koruyucu maddeleri daha çok barındırdığı için bağışıklık sistemine çok büyük faydaları vardır.

Günlük hayatımızda doğru beslenme kurallarına uyarak dengeli, düzenli ve yeterli beslenmemizin yanında bu gibi doğal bitki ve baharatları kullanarak bağışıklık sistemimize vereceğimiz destek daha da artacaktır. Bu tür doğal bitki ve baharatların düzenli kullanılması uzun vadede bizlere yarar sağlamaktadır. Sizde geç kalmadan doğal beslenme yöntemlerini tercih ederek, daha sağlıklı bir yaşam için en önemli adımı atmış olursunuz.

Bir Cevap Yazın