Kombi nedir?

Kombi-nedirKombi, bir ısıtma sistemidir. Genellikle evlerin mutfağında bulunan, dikdörtgen şeklindeki; evlerimizi, işyerlerimizi ısıtmak ve sıcak su elde etmek için kullanılan, Doğalgaz veya LPG ile çalışan elektronik cihazlardır.

Bacalı kombi ve hermetik kombi olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kat kaloriferi ve şofbenin yaptığı işi tek başına yapar. Yer tipi ve Duvar Tipi olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Kullanımı oldukça kolaydır. Tek dikkat etmemiz gereken konu, sıcak su basıncını minimum 1 bar ile maksimum 1.5 bar olmasına dikkat etmeliyiz. Şayet yanlışlıkla 1.5 barın üzerine çıkarsa, lavabolarımızda ya da banyoda bulunan tahliye vanasından, fazla olan suyu boşaltmamız gerekmektedir. Aksi takdirde damlama yapacaktır.

Evimizdeki kombi cihazımız uzun seneler kullanacağımız bir alettir. Olabilecek arızaları minimum sayıya indirmek için, her yıl bakımını yaptırmamız gerekiyor. Bakımını yaptırmak cihazımızın ve tesisatımızın ömrünü uzatır.

Kombili evimizde, kullanmadığımız odaların peteğini kısmak veya kapatmak elbette ki tasarruf sağlayacaktır. Fakat termostatik vana kullanarak elde edeceğimiz tasarruf kadar çok olmayacaktır.

Yoğuşmalı kombiler ise, su ısıtılınca elde edilen buhar ile çalışan kombilerdir. Genellikle büyük evlerde kullanılır. Klima gibi su damlatır. Normal şartlar altında kullanıldığı zaman %109 verim elde edilir. Yoğuşmalı kombiler de doğalgaz ve LPG ile çalışırlar. Tüketiciler daha hesaplı olduğu için genellikle doğalgazı tercih ederler.

Kendi kendine ısı derecesini ayarlayan kombilerde mevcuttur. Dışarıdaki hava durumuna göre ısıyı belirleyen dijital kombilerde vardır.  Bir çok dil seçeneği bulunan kombiler, arıza yaptığı zaman internete otomatik bağlanarak, arıza olduğunu servis noktalarına bildirebilen çeşitleri de mevcuttur.

Bir Cevap Yazın