Detoks nedir?

detoxDoktor kontrolünde uygulanan bir diyet türüdür. İlk günden itibaren daha zinde mutlu hissettirdiği, diyeti uygulayanlar tarafından söylenmektedir. Hem ruhu, hem de vücutta ki toksinlerden arınmamıza neden olan, son yıllarda oldukça sık kullanılan bir diyettir.

Son yıllarda gazetelerin, dergilerin sayfalarında sıkça rastlasak bile kesinlikle doktor kontrolünde yapılmalıdır. Detoks diyeti sırasında, vücudumuza; sigara, alkol, çay, kahve, kırmızı et, balık, süt, süt ürünleri, ekmek ve tahıl  gibi ürünler kullanılmaz.Enginar sapı, havuç, yeşil salata, elma, greyfurt, portakal, kivi detoksun vazgeçilmezleridir.

Yapan kişinin kendi isteğine göre süreleri vardır. Detoks diyetinin; bağırsak ve sindirim sisteminin rahatlaması, gençleştirme, kilo verme gibi etkileri olduğu için son yıllarda oldukça uygulanan bir diyet türüdür. Detoks diyeti zannedildiği kadar kolay bir diyet değildir. Kilo kaybı için uygulanmaması gerek vucuttaki toksinlerden ve anti-aging için kullanılır.

Detoks Diyetine başlayacak olan insanın kendisini ruhen hazırlaması gerekir.  Detoks diyeti disiplin gerektiren bir diyet olduğu için, kilo vermek isteyenleri oldukça zorlayacağı için, detoks diyetine kilo vermek için başlayanlar birkaç gün geçmeden bırakırlar. Tansiyon, kalp ve yoğun çalışan insanlara kesinlikle detoks diyeti önerilmez.

Sabah Saat 07.00 de ılık su veya limon suyuyla başlayan detoks diyeti, akşam 19:30 da yine limon suyuyla son bulunur. Bu diyet uygulanırken kesinlikle aç kalınmamalıdır. Yarım saat veya 2.5 saat aralığında gıda tüketilmelidir. En geç akşam 22:30 da yatılmalıdır.

Bir Cevap Yazın