Köln neresidir?

kölnKöln şehri Vestfalya eyaletindeki en büyük, Almanya’da ise dördüncü büyük kenttir. Ren Nehri üzerinde yer olan bu şehir, oldukça fazla sayıda yabancı kültürlere sahiptir. Köln başlı başına kültür, bilim, sanat ve turizm bölgesi olarak ülkedeki yerini almıştır. Ren Nehri tarafından ikiye bölünen şehri, tam 8 adet köprü birbirine bağlar. Bu köprüler arasında iki tanesi demiryolu köprüsüdür. Romalılar döneminden kalan eserleri yansıtan şehir, tarihte Romalılardan kalan sözle yaşamaya devam eder. Yani Köln şehrini görmeyenler, Almanya’yı görmüş olamaz, demiştir Romalılar. Eğer bu şehre giderseniz, bu sözün ne kadar doğru olduğunu sizlerde göreceksiniz.

Ülkenin batısında yer alan şehir rüzgar almayan ve ılıman bir iklimde bulunmakta, fakat ülkenin ortalamasına göre daha fazla yağış almaktadır. Yaz döneminde, şehrin yükseltisi fazla olmadığından, nem oranı yüksek ve bol yağış alan bir yerdir.

Orta Çağda hızlı bir gelişme göstermiş olması nedeniyle, Köln Hıristiyanlar tarafından kutsal şehir ilan edilmiştir. 2. Dünya Savaşında şehirden yıkımlar olsa da, şehir kendisini hızla toparlamıştır. Günümüzde ise ellili yılların esintisini taşıyan bir yapıya sahiptir. Bu şehre giderseniz, burada gökdelenleri görmeyi hiç beklemeyin. Gezmek için yıl içinde her dönem ziyarete edebileceğiniz bir bölgedir. Bu şehirdeki Türklerin sayısı, ülkede Berlin şehrinden sonra en fazla buradadır. Bu şehri gezmek isterseniz, tabiri caizse adım başı bulunan müzelerde tarihin tozlu sayfalarını görmek şansına sahip olacaksınız. Şehirde gezeceğiniz oldukça cazip yerler bulunmaktadır.

KÖLN KATEDRALİ: Bu şehirdeki en önemli yapıtların arasında yer alan Köln katedrali, UNESCO Dünya Mirasları içinde yer almaktadır. Gotik tarzda olan ve çift kuleli yapılı olan binanın yüksekliği de 157 metredir. Kulelerin adı ise, Meryem ve Aziz Piyer’dir. Bu ölçülere sahip olması, yapıyı dünyanın en büyük gotik katedrallerinin arasına sokmuştur. İnşa edilmesi tam 632 yıl devam etmiş olan binayı, mutlaka görmelisiniz. Kuzey Avrupa’daki en büyük ibadet yeri olan katedralin, muhteşem duruşunu görünce neden bu kadar uzun sürdüğünü anlayabilirsiniz. Katedralde bulunan güney kulesine çıkan 509 adet basamağı tırmanmayı göze alırsanız, muhteşem manzarasını görebilirsiniz. Katedralin kapısı önünde bulunan haç çiçeği anıtını da görmelisiniz. Anıtın orijinali katedralin tepesinde bulunmakta ve 1880 yılında tamamlanması nedeniyle dikilmiştir. Binanın içindeki vitraylar, İncil’de anlatılanlardan esinlenerek hazırlanmıştır. İç bölümdeki 1164 yılında getirilen ve üç kralın kemikleri olan bölüm en çok ziyaretçiyi çeken bölümdür. 13. yüzyıldan kalan ve yaldızlı bir lahit içinde olan kalıntılar, Batı dünyasında çok değerli emanetlerdir. 2. Dünya Savaşında atılan bombalardan etkilenmemi nadir yerlerden birisi olan, katedral çok kıymetli bir eserdir.

LUDWİG MÜZESİ: Bu müze çikolata fabrikatörü olan Ludwig’in toplamış olduğu sanat eserlerini bağışlamasıyla kurulmuştur. Aynı zamanda şehrin en önemli müzeleri arasında yer almaktadır. Titan levhalarla kaplanmış olan müzenin, aynı zamanda dalgalı çatısı da oldukça güzel bir görünüme sahiptir. Katedralin yanındaki müze, 260.000 m2 alana sahiptir. Pop-Art dalında olan koleksiyonuyla müze, tüm dünyada bilinen eserlerin sahibidir. 1986 yılında açılan müzede, 600 eser bulunmaktadır.

WALLRAF – RİCHARTZ MÜZESİ: Orta Çağdan başlayarak 19. yüzyıla kadar giden sanat eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Sanat eserleri açısından, şehirde bulunan en iyi müzeler arasındadır. Sanatseverlerin bu müzeyi mutlaka görmelidir.1824 yılında müzeye sanat koleksiyonunu bağışlayan Ferdinand Franz ile bu yapıyı yaptıran Heinrich Richartz’ın adını taşıyan bu müze, 2001 senesinde yeni yerine geçmiştir.

KÖLN ŞEHİR MÜZESİ: 1888 yılında kurulan bu müze, sanat tarihi alanındaki geniş koleksiyonları dikkat çekmektedir. Köln ve etrafında bugüne kadar yaşamış olan uygarlıklara ait eserlerin bulunduğu müzenin gezilmesini tavsiye ederiz.

KÖLNER ZOO: Burası çok sayıda canlı türünün olduğu bir hayvanat bahçesidir. Ayrıca hem şehirde hem de ülkedeki en büyük hayvanat bahçesidir. Kölner Zoo içinde bütün canlılara doğal yaşamları oluşturulmuş ve gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Akvaryum kısmı ise, hayvanat bahçesinin tam karşısında bulunmaktadır.

ÇİKOLATA MÜZESİ: Ren nehri üstündeki bir adadaki müzenin girişinde,  çikolatanın nasıl yapıldığını anlatan süreçleri görebilirsiniz. İçinde olan en değerli eserler, 18. ve 19. yüzyıllardan kalan porselenler, tabakların içindeki çikolatadan yapılı gemi maketleridir. Dileyenler çikolata satın alabilirler.

KİLİSELER: Şehrin içinde toplamda 12 adet kilise vardır. Kiliselerin yapıldığı yerler ise, çoğunlukla dini şehitlerin yanında ya da piskoposların mezarlarının yanındadır. Bu yüzden bu şehre kutsal şehir denmiştir. Şehirdeki en bilinen kiliseler ise, St Apostlen , St Maria İm Kapitol, St Andreas, St Pantaleon ile St Kunibert kilisesidir.

Bir Cevap Yazın