Kolesterol düşüklüğü tehlikeli mi?

kolesterolKolesterol düşüklüğü sorunu HDL iyi kolesterol ve LDL kötü kolesterol bakımında ele alınmalıdır. Kolesterol vücutta kalp ve damar hastalıklarının, tansiyon gibi bazı rahatsızlıkların tedavi edilmesi için yaşamsal bir öneme sahiptir. Vücutta HDL iyi kolesterolün düşük seviyede olması aynen kötü kolesterol LDL seviyesinin yüksek olması kadar sakıncalı bir durumdur. Yani vücutta kötü kolesterol düşük olduğunda iyi sonuçlar alınmakta, yüksek olduğunda kötü sonuçlara sebep olmaktadır. Bu iyi kolesterol bakımında ise, tam tersi etki yapar. Yani iyi kolesterol değeri düşük olduğunda kötü sonuçlar, yüksek olduğunda iyi sonuçlar ortaya çıkar.

Vücutta HDL iyi kolesterol ve LDL kötü kolesterol birbiriyle ters mekanizmaya sahip olarak işlev görür. Damar yüzeylerine kolesterolü yapıştıran LDL kötü kolesterol damarlarda kireçlenmeye sebep olurken, HDL iyi kolesterol damar yüzeylerine yapışan kolesterolü söküp karaciğere taşımakta ve safra kanalından atılmasını sağlar. Birisi vücuda yararlı etkilerde bulunurken, diğeri ise hasar veren etkiler yapar. Geçmişten bugüne kötü kolesterolün düşürülmesi için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu sayede koroner kalp hastalıklarına bağlı olarak ölümlerde % 30 oranında azaltılmıştır. Kötü kolesterolü düşürecek ilaçlar, egzersiz yapma ve diyet mekanizması burada işe yaramaktadır. Fakat HDL iyi kolesterol düşüklüğü içinde başka çalışmaların yapılması gerekir.

Kolesterol sorununda diyetin her zaman önemli olduğu dile getirilir. Ancak HDL iyi kolesterol düşüklüğü olduğunda diyet yapılarak bunun yükseltilmesi daha zordur. İyi kolesterol seviyesinin yükseltilmesi için en önemli etken egzersiz yapılmasıdır. Sigara içmek iyi kolesterolü düşürür. LDL yüksekliği sırasında kullanılan ilaçlar, HDL iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra egzersiz de yapıldığında, HDL iyi kolesterol yükselir. Sigara bırakıldığında da bu kolesterolün yükselmesine katkı sağlıyor. Kötü kolesterol değeri yüksek, iyi kolesterol değeri düşük olan hastalarda bu önlemlerle birlikte uygulan tedavi sayesinde başarılı sonuçlar alınır. Yani bir taraftan kötü kolesterol değeri düşürülmeye çalışılmalı, bir taraftan da iyi kolesterol düşüklüğünün yükseltilmeye çalışılması gerekir. Tedavide sadece kötü kolesterolün düşürülmeye çalışılması halinde, bu sağlık açısından fazla yararlı olmayabilir. Eğer iyi kolesterol düşük ise, hastalar hala kalp ve damar hastalıkları bakımından riskli olacaktır.

Kolesterol düşüklüğü ne zaman tehlikeli olur?

Hastalarda L DL kötü kolesterol seviyesinin normal olmasına rağmen, HDL iyi kolesterol seviyeleri düşük olan hastalarda bunun olma sebebi genetik faktörler olabilir. LDL değeri normal, HDL değeri düşük olan hastalarda bunun nedeni genetik etkenlerin dışında, hareketsiz yaşam ve sigara alışkanlığının olmasıdır. Toplumdaki bireylerde % 15-20 oranında bu sorunlara rastlanır. Kolesterol düşüklüğü olursa yani iyi kolesterol 35 mg / dl değerinin altında olursa, aynen kötü kolesterol LDL yüksekliğindeki gibi vücutta zararlar devam edecektir. En ideal değerler kadınlar için 50 mg / dl, erkekler içinde 40 mg / dl üzerinde olan iyi kolesterol seviyesidir. Kadınlar burada biraz daha şanslı olurlar. Çünkü kadınlık hormonu östrojen iyi kolesterolü yükseltir, kötü kolesterolü ise düşürür. Ancak menopoz dönemi geldiğinde bu durum östrojen hormonunun azalmasıyla tam tersine döner. Birden kötü kolesterol seviyesi yükselmeye başlar, iyi kolesterol ise düşer. Bu nedenle kadınlarda menopoz döneminde kalp damar hastalıkları daha fazla görülür.

HDL iyi kolesterolün yükselmesini sağlayan etken ilaçlar yoktur. Sadece bir B vitamini türevi olan ilaç kullanılır. Bunun dışında LDL kötü kolesterolü düşürücü ilaçlar iyi kolesterolü % 5-10 kadar yükseltir. Bazı ilaçların da iyi kolesterolü % 30-35 oranında yükselttiği biliniyor. Ancak bu ilaçların karaciğerde ve kaslar üzerinde yan etkilerinin bulunması nedeniyle dikkatli kullanılması gerekir. En iyisi kolesterol düşüklüğü için egzersiz yapılmasıdır.

Bir Cevap Yazın