Kolay zayıflama için ne yapılmalı?

diyetKolay zayıflama gerçekte düşündüğünüz kadar da zor bir şey değildir. Sadece kolay bir şekilde zayıflayabilmek için yapılması gereken ve uyulması gereken bazı kurallara dikkat etmek gerekir. Bu kurallar arasında en önemlisi kolay zayıflamak için yapılacak egzersizler gelir. Egzersiz yapmanız kolay ve sağlıklı kilo vermeniz için yapılacak en önemli adımlardan biridir. Yapılan egzersizlerden başka uyulması gereken kurallar bulunmaktadır. Tüketilen yiyeceklere dikkat etme ve bazı yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

Kolay ve sağlıklı kilo vermek için püf noktaları

Besinleri iyi tanımak: Kolay ve sağlıklı zayıflamanız için öğrenilmesi gereken en önemli konularda bir tanesi besinleri iyi tanımanızdır. Tahıllar ( ekmek, kestane, pilav çorba, bisküvi, patates, kuru baklagiller gibi ) Tahıllı besinlerin tüketilmesi, ne kadar tüketilmesi gerektiğini öğrenmeniz kolay kilo vermeniz açısından yardımcı olur. Et ve türevlerini öğrenmeniz gerekir. ( kırmızı et, balık, tavuk, hindi, peynir, yumurta gibi ) Meyve ve sebzelerin hangi sıklıkla tüketilmesi gerektiğini bilmeniz gerekir. ( sarı, yeşil, kırmızı, mor, turuncu renk gibi sebzeler ) Yağ kullanımınız da oldukça önemlidir.

Çeşitlilik ve denge yaratma: Her gün aynı türden yiyecekleri tüketmek doğru bir davranış olmaz. Bu nedenle her gün tüketilen yiyecekler de farklı olmalıdır. Bütün öğünlerde çeşitlilik sağlamanız kolay ve sağlıklı kilo vermeniz içinde oldukça önemlidir. Bir öğün sırasında tüm besin gruplarından az da olsa yemeniz gerekir. Böylece her gruptan yiyecek alımını yaparsınız.

Ölçülü olma: Göz kararı diye tanımlanan ve tabaklara koyulan yemekler aldığınız yağların en büyük nedenidir. Göz kararı koyma yerine ölçülü şekilde yemeklerin konması kilo alımını engeller. Böylece hem kilo alımınız en aza indirir, hem de hangi yiyecekten ne kadar yediğinizi görüp ne kadar besin tükettiğinizi öğrenirsiniz.

Yenilen yemekleri kaydetmek: Öğünlerde yediğiniz yemekleri kaydederek hangi saatte neyi yediğinizi ve bunu ne kadar yediğinizi düzenli olarak kaydederek, her zaman kendinize fayda sağlarsınız. Bu şekilde yaparsanız günün sonunda kendinizi daha güzel bir şekilde değerlendirirsiniz. Aldığınız kilolar aslında ne kadar ve ne ölçüde yediğinizin bilinmemesinden kaynaklanır. Bu yüzden de öğünlerde yenen yemekler düzenli bir şekilde kayıt edilirse, kilo almada yaptığınız hataları daha kolay anlayabilirsiniz. Bu şekilde aynı zamanda kilo vermek için ne kadar yemeniz gerektiğini de öğrenirsiniz.

Fiziksel aktiviteler yapma: Her gün kendinizi yormayacak şekilde yapacağınız fiziksel aktiviteler oldukça önemlidir. Sağlıklı kilo verebilmek için yapılacaklar arasında ilk sıralarda yer alır. Kendinizi yormayacak şekilden yapacağınız birkaç hareket her gün yapılarak, hem kilo kaybetmenize yarar sağlar, hem de daha formda ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Kesinlikle aç kalmama: Gün içinde atlanan öğün ya da yapmadığınız bir kahvaltı bile zararlıdır. Eğer öğün atlar ya da unuttursanız, akşam üzeri yediğiniz yemek te normalde yemeniz gereken miktardan fazla olur. Bu yüzden kilo alımınız artar ve sağlıklı kilo vermeniz zorlaşır. Bu nedenle aç kalmamalı ve ara öğünlerinizi kesinlikle atlamamalısınız.

Günde içilen su miktarı: İnsan vücudunun yaklaşık % 60-70’i sudan oluşur. Eğer metabolizmanız su ihtiyacını karşılayamadığı takdirde, vücudunuz su yerine yağ depolamaya başlayacaktır. Şişmanlığın en önemli sebepleri arasında, vücuttaki su dengesinin bozulması gelir. Bu nedenle günde 2-3 litre su içilmesi gerekir. Su içmek kolay ve sağlıklı kilo vermek için önemli rolü üstlenir.

Profesyonel yardım alınması: Kolayca ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için profesyonel yardım almaktan kesinlikle çekinmemeniz gerekir. Fazla kilolarınız size rahatsızlık vermeye başladıysa, hiç geç kalmadan alınacak yardım çok yararlı olur. Diyetisyenden alınan yardım sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Bu şekilde yardımla fazla kilolardan kurtulur ve daha sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olursunuz.

Aşırı yağlı, şekerli ve kalorili yiyeceklere dikkat edilmeli: Yasak olan besinler daha fazla dikkat çeker. Bu nedenle besinleri yasaklama çözüm değildir. Bunun yerine ilke edinerek aşırı yağlı, şekerli ve kalorisi fazla olan yiyecekleri az tüketmeye çalışmak, hatta bunları hiç tüketmemek en doğrusudur.

Kilo vermek için sağlığınızdan olmayın: Kolayca ve sağlıklı kilo verebilmek için sağlığınızdan olmayı göze almayın. Sağlık olmadan vereceğiniz kilolar sizin hiç bir işinize yaramaz. Unutmayın kilo vermek için her şeyden önce sağlıklı olmanız gerekir. Yoksa verdiğiniz kiloların sizin için bir değeri olamaz. Sağlığınız her şeyden önce gelir.

Bir Cevap Yazın