Kızıl geyik nasıl bir canlıdır?

Kızıl geyik geviş getiren iri geyik türleri arasında bulunur. Yirmiden fazla alt türü olan, birçok ülkede eti tüketilen bir canlıdır. Ülkemizde kızıl geyik sayıları oldukça azalmıştır. 12-15 yıl kadar ömürleri olan geyikler, hayvanat bahçelerinde olan bakımla 20 yıl kadar yaşayabilir. Oldukça sosyal olan canlılar, maral, alageyik, meral, zınk gibi isimlerle de bilinir.

Kızıl geyik özellikleri nedir?

kızıl geyik

Oldukça iri olan yapılarıyla, kış aylarında koyu kahverengi olan kürkleri, yaz aylarında açık kahverengiden bronza kadar değişebilir. Boynu, başı ve bacakları gövdesine göre daha koyu renkte olur. Uzun bir başı ve kulakları olan geyik büyük ve gösterişli boynuzlara sahiptir. Kalın vücut yapısına göre ince bacakları vardır. Omuz yüksekliği 105-150 cm, uzunluğu 165-250 cm arasında olur. Erkekleri dişilerine göre %10 daha iridir. Ağırlıkları ise 150-300 kg arasında değişmektedir. Akşam ve sabah saatlerinde daha hareketlidirler. Çoğunlukla gece yayılmayı tercih ederler. Gündüzleri kuytu köşelerde yatıp, geviş getirmeyi seçerler. Erkeklerine teke, dişilerine anaç, yavrularına da gıdık denmektedir. Genellikle sürü halinde yaşamayı seçerler. Erkekler gösterişli boynuzlarını her yıl Mart-Nisan aylarında atıp, yenilerini Ağustos ayına dek büyütürler. Deriyle kaplanmış olan boynuzları, ağaçlara sürtüp çıkartan erkekler, bu şekilde haşmetli bir görünüme sahip olurlar. Dişilerin boynuzu yoktur. Boynuzların atılma zamanında erkekler sürüden ayrılıp, boynuz sürme döneminde ayrı sürüler oluşturur.

Kızıl geyiklerde çiftleşme dönemi nasıldır?

Erkek geyikler 17 aylık olduğunda, dişiler ise 16 aylık olduğunda ergenlik dönemine ulaşırlar. Eylül ayından Ocak ayına kadar olan dönemde çiftleşirler. Dişilerin gebelik süresi 230-240 gün kadar sürmektedir. Çiftleşme döneminde erkek geyiklerin boynunda kızıl renkli yele gibi uzun kıllar oluşur. Bu zamanda erkekler böğürme gibi kalın sesler çıkarır. Dişiler buna kesik meleme gibi cevapla karşılık verirler. Erkekler çiftleşme dönemi geldiğinde çamurlu ve ıslak olan yerlere yatmaktan, çamurun içine bulanmaktan hoşlanırlar. Azgınlık zamanlarında kursaklarında belirgin bir şişlik olur. Çiftleşme döneminde, güçlü olan erkekler sürüden ayrılır ve böğürerek 3-10 dişiden oluşan yeni sürüler kurar. Bir dişi ile çiftleşmiş olan erkek, diğer erkeklerle karşılaştığında boynuzlarla düello yapar. Yavrulama zamanında dişiler tek olarak sürüden ayrılır. Doğum yapıp, bir hafta kadar yavrularına kendi bakar. Daha sonra diğer dişilerle bir araya gelip, yaşlı bir dişi önderliğinde yaşar. Yavruların doğumundan sonra geçen 3-4 haftalık sürede beyaz benekli olması, sonra düz bir renge bürünmesi karakteristik bir özelliğidir. Yavruların sütten kesilme dönemi 4-9 ay arasında sürer.

Kızıl geyiklerin yaşadığı yerler neresidir?

Aşırı derecede avlanana hayvanlar, günümüzde Kuzey Afrika bulunan Atlas dağlarında ki alanda yaşamlarını sürdürür. Asya ve Avrupa’da korunan bölgelerinde az sayıda kızıl geyik bulunmaktadır. Ülkemizde ise Kırklareli, İzmir, Edirne, Denizli, Bursa, Afyon, Kocaeli, Bolu, Çorum, Karabük, Ankara, İstanbul, Uşak, Kütahya, Zonguldak yörelerinde oluşturulan korunma alanlarında yaşamlarını sürdürürler.

Kızıl geyiklerin beslenme şekilleri nasıl?

Çeşitli bitkilerle beslenen kızıl geyikler, yaz döneminde otsu bitkileri, çalıları ve ağaçlarda olan sürgünleri, kış aylarında bu bitkilerden başka geven adında bitki gövdelerini tüketirler.

Bir Cevap Yazın