Kıyamet günü ne zaman gelecek?

kıyametKıyamet, bütün canlıların öleceği, dünyanın yok olacağı, ölülerin tekrar dirileceği gündür. Dünya hayatından sonra gelecek, ahiret hayatının başlangıcıdır. Ahiret hayatına inanmak ise, Müslümanlığın şartlarından biridir. Kur’an’ı Kerim’de pek çok konuda olduğu gibi, kıyamet ile ilgili yaklaşık yüz kadar surede bilgi verilmektedir. Birçok ayette kıyametin yaklaşarak gelmekte olduğu ifade edilmektedir. Bunun dışında halk arasında yaygın olarak söylenen, tamamen uydurma inançlarla pek çok kıyamet alametleri bulunmaktadır. Böyle olaylar günlük hayatımızda gerçekleşmemektedir. Bunlar insanların kafasını iyice karıştırmaktan öteye gitmeyen hurafelerdir. Bunun yerine yapmamız gereken, kıyamet kopmadan önce dinimizin bize öngördüğü şekilde yaşamak ve gereklerini yerine getirmektir. Hiç kimse öldükten sonra, yeniden dünyaya dönüp yapmış olduğu hataları düzeltemez. Kur’an’da kıyamet zamanının bilinemeyeceği, sadece ALLAH tarafından bilineceği açıkça anlatılmaktadır.

Kur’an’ı Kerim’de öyle bir sure vardır ki, okuyana kıyamet günü şefaat edilir. Bu sure Yasin suresidir. Yasin suresini okuyanların, dünya ve ahiret korkuları gider,  bütün sıkıntılarından kurtulur. Peygamberimiz (s.a.v.)  Yasin Kur’an’ın kalbidir, demiş. Yasin suresi kıyamet gününde susuzluğu önler. Bir de Fatiha süresi vardır ki, kıyamet gününde Allah’ın gazabını önler. Fatiha okuyanın mükâfatı, cehennem ateşinin ona haram olmasıdır. Dünya ve ahiret saadetine erişmek için bol bol Fatiha suresini okumalıyız.

Kur’an’da belirtildiği gibi, kıyamette önce müminlerin ruhları alınacak ve ahirete gidecekler, böylelikle kıyamet kötülere ve kâfirlere kopacaktır denmektedir. Bir Müslüman için kıyametin ne zaman kopacağı o kadar önemli değildir. Kıyamet koptuğunda, başlayacak sonsuz hayata ne kadar hazır olduğu daha önemlidir. Dünya hayatında iken, kendimizi her an kıyamet kopacakmış gibi hazırlamak, bol bol dua etmek, iyilik yapmak, haramdan uzak durmak, İslam’ın şartlarını yerine getirmek kıyamete hazır olduğumuzu gösterir. Bir kısım insanlar ise kıyamet zamanını inkâr ederler.

Gerçeği öğrenmek için tek kaynağımız Kur’an’ı Kerim’dir. Kıyamet zamanının yaklaşarak gelmekte olduğunu birçok ayette okumaktayız. Kendimizi buna en iyi şekilde hazırlamak, bizim görevimizdir. Burada önemli olan, yol gösterici olarak Kur’an’ı Kerim’i seçmemizdir. Onun dışında hiçbir söyleme itibar etmemeliyiz. Dinimiz her şey de olduğu gibi, kıyamet konusunda da açıklayıcı ve yol gösterici olmuştur.

2 thoughts on “Kıyamet günü ne zaman gelecek?

 • 02 Mayıs 2015 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  oldumuzde ozan benim yanımda olsun o cocu seviyarumda bide ailem allah yanımda kalsım

  Yanıtla
  • 02 Mayıs 2015 tarihinde, saat 14:08
   Permalink

   işalah bende canla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: