Bağışıklık sistemi nedir, nasıl güçlendirilir?

bağışıklık sistemiBağışıklık sistemi, canlı vücudundaki hastalıkları, tümörleri kendi içerisinde tanıyıp yok eden, sağlığı koruyan bir sistemdir. Bu sistem, vücudumuza giren her türlü yabancı maddeyi, bakterileri, virüsleri, tümörleri tanıyarak yok edebilen, sağlıklı vücut hücrelerini koruma altına alan, bir yönteme sahiptir. Bağışıklık sistemi bozulduğunda, vücut zararlı maddelerle savaşamaz, kolay yoldan hastalanır.  Bağışıklık sistemini güçlendirmek için, beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmeli ve sağlıklı beslenmenin yollarını öğrenmeliyiz. Bağışıklık sisteminin düşük olması, beslenme yetersizliklerin bir sonucudur. Beslenme de şekerli gıdalara fazla yer verilmesi ve aşırı alkol tüketimi sistemin zayıflaması için yeterlidir. Fazla protein alımı da, olumsuz etkiler arasında yer alır.

Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler kanser, kalp ve damar hastalıkları, enfeksiyon hastalıklarına karşı dirençli bir yapıya sahip olur. Tekrarlayan kronik hastalıkları olan kişilerin bağışıklık sistemlerinin zayıfladığı düşünülür. Bağışıklık sistemini destekleyen en önemli maddeler A, B, C, E vitaminleri, betakarotenler, demir, çinko ve selenyumdur. Bunları yeteri derece de alan kişiler hastalıkları çabuk atlatacak, en önemlisi hasta olma risklerini düşüreceklerdir. Bağışıklık sistemi güçlü kişiler yaşlanma etkilerini de azaltacaklardır.

Sağlıklı çalışan bir bağışıklık sistemi, iyi görünmemizi, sağlıklı olmamızı, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayarak, kaliteli bir yaşamın kapılarını açacaktır. Stresten uzak kalmak, dengeli beslenmek, spor yapmak, alkol ve sigaradan uzak durmak bağışıklık sistemimize bizim vereceğimiz desteklerdir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için beslenme listemize alabileceğimiz yiyecekler, brokoli, turunçgiller, domates, havuç, soğan, sarımsak, keten tohumu, soya, meyve ve sebzeler, zencefil, zerdeçal olarak sayılabilir.

Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, saçlarınız ve tırnaklarınız kırılıyorsa, cilt sorunları yaşıyorsanız, fast food tarzı beslenmeye sık başvuruyorsanız bağışıklık sisteminiz ile ilgili sorun yaşıyorsunuz demektir. Yeterli vitaminleri ve mineralleri alıyor bile olsanız, kullandığınız ilaçlar sebebiyle, dengenizin bozulması muhtemeldir. Bunun yanında fazla alınan vitaminlerin de vücudunuza zararı olacaktır. Ne demişler azı karar, çoğu zarar. Dengeyi sağlamanız çok önemli, örneğin, fazla alacağınız D vitamini kemiklerinize zarar verecek, C vitamini böbrek taşı yapacaktır.

Hastalıklardan korunmak için, bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yollarını öğrenmeli ve uygulamalıyız. Unutmayın, dengeli bir beslenme tarzı, bizlere sağlıklı yaşamın kapılarını açacak olan anahtardır. Sağlıklı günlerin sizlerle olması dileğiyle…

 

Bir Cevap Yazın