Kişisel gelişim nasıl başarıya ulaşır?

Herkesin en az bir iki tanede olsa okuduğu ve okumak istediği kişisel gelişim kitapları vardır. Sadece kitap değil, aynı zamanda kişisel gelişim programları ve videoları da e çok izlenenler arasında yer alıyor. Ama buna rağmen mesafe kat edemeyen birçok kişi var. Kişisel gelişim konusunda çıkan her kitabın okunması, her makalenin her gün okunarak, içerisindeki anlatılanların insanları heyecana kaptırdığını biliyorum. ABD içerisinde kişisel gelişim çok popüler. Türkiye’de de giderek popüler olmaya başlıyor. İnsanların kendilerini geliştirmek ve modern dünyaya uydurmak için çabalamaları çok güzel… ama bütün okunanlara ve izlenenlere rağmen, hatta eğitimlere rağmen neden sonuç alınamıyor?kisisel-gelisim

Bir firma 2 günlü eğitiminin ardından çalışanlarından daha fazla inovasyon yapmalarını bekliyor. Bu emekleme aşamasına gelmeyen bir bebekten beklenilen yürüme kadar saçma. İnsanlar karşısında bulunan insandan çok şey beklerler ama kendilerini hiç sınamazlar. Bizlerde kişisel gelişim kitaplarından çok şey bekliyoruz. Evet, içerilerinde mükemmel bir bilgi var. Bilgi olmayan ve kalitesi düşük olan kişisel gelişim kitaplarından bahsetmiyorum zaten. Ama insanlar bu gelişim kitabı iiy değil, yenisi çıkmış onu okuyayım diyor. Sonuçta hiçbir netice alamıyor. Kitaptan bir şey beklemeyi bırakın artık. Öğrendikleriniz bir dünya şey var kişisel kitaplardan. Ama alışkanlığa dönüşmedikten sonra, kişisel gelişimde başarılı olmanız mümkün değil.

Yani öğrendiğiniz bir anekdotu hayatınıza kazandırmak için alışkanlık haline getirmek için mücadele etmezseniz, sonuç alamazsınız. Sonuç almak için kitabı baştan sona okuduktan sonra, hayatınızda bir şeylerin değişmemiş olmasından  yakınmayın. Değişmez elbette. Çünkü bilginin faydalısı, uygulananıdır. Sahabeyi kiram bir ayetin buyruğunu ve emrini yerine getirmeyi başaramadan, diğer bir ayetin ezberini yapmazlardı. Bizim eğitim metodumuz işte budur. Sizde bu şekilde bir eğitim metodu izlemelisiniz.

Bir Cevap Yazın