Kişilerin arasındaki sevgi ilişkileri nasıl olur?

sevgiSevgi insanların birbirine yaklaşmasını sağlayan ve aralarında görünmez bir bağ meydana getiren olumlu bir duygudur. Bunu atomun içinde bulunan nötron, elektron ve protonun birbirine bağlanmasını sağlayan çekim kuvvetine benzeterek, canlıların birbirine bağlanmasını sağlayan çekim kuvveti gibi görebiliriz. Sevgi duygusunun üstüne farklı özellikleri olan olumlu duyguların ilave olmasıyla beraber sevginin türleri meydana gelmektedir. İnsanlarda mükemmel olanı sevme eğilimi vardır. İnsanlar görüşmekten hoşlanmadığı bir kişinin iyi taraflarını bile sevebilen bir yapıya sahiptir. Bu özellik insan dışındaki diğer canlılarda bulunmamaktadır. Bu insanlardaki tekamül etme vasfını gösterecek bir unsur olarak kabul edilmektedir. Kişinin yaşamında bir gelişim süreci bulunmaktadır. Bu süreçte kişinin ilerlemesini sağlayan şeyin sevgi duygusu olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle sevginin insanlara en yakın duygulardan biri olduğu görülebilir. Bu aile yaşamlarında, iş yaşamlarında, arkadaş çevresinde, tanımadığı ortamlarda yani tüm sosyal çevresinde geçerli bir ilkedir. Sevgi yaşamın içinde soyutlanamaz.

Sevgi ve diğer duyguların birleşimi nasıl olur?

 • Sevgi duygusuna ümit eklenirse, bu insanı harekete geçirir ve kişinin yaşama sevincinin artmasına sebep olur. Sevgiyle birlikte ümit olduğunda kişide motivasyon meydana gelir. Ümitsiz bir sevgi olursa, kişide çaresizlik duygusu yaşanır. Bu nedenle olumlu duyguların içinde en önemli olanlarının sevme ve ümit duyguları olduğunu belirtiriz. Bunların beraber yaşanması, sevgiyi arttırıcı bir etkendir.
 • İnsanın sevgi nesnesi karşısındaki kişi ise, ortaya empati çıkar. Buda sevgiden artışa ve dostluğun oluşmasına yardımcı olacak bir etkendir.
 • Sevgi duygusunun ve üzüntü duygusuyla birleşmesi kişide acımaya ve sahiplenme duygularını meydana getirir.
 • Sevgi saldırganlıkla birleşirse, kişide kontrol etme isteğini oluşturur. Saldırgan yapıda olan kişilerde sevgi, sevdiği kişiyi disipline etme şeklinde kendini gösterir. Bu durumu zarar verici sevgi hali olarak tanımlayabiliriz.

Sevgi türleri nelerdir?

 • Erotik sevgi sonsuz bir zevk içermektedir. Bu tür bir sevgide karşıda olan kişide cinsel çekicilik olduğundan, bu cazibenin yok olması durumunda sevgi de ortadan kalkan bir etkendir. Bu yüzden bunun şartlı bir sevgi olduğunu söyleyebiliriz. Cinsel arzuların bulunması neslin devamına gerekli olan bir unsurdur. Ancak kişinin bütün yaşamını gasp edecek olasılığı olan bir gücü vardır. Erotik sevgi insanların dışında olan canlılarda da vardır.
 • Romantik sevgi türünde soyut bir zevk bulunmaktadır. Bu sevgi türü genellikle insana özgü olur. Diğer canlılarda bu tür sevgi fazla görülmez.
 • Aşk sevgi ile bağlılığın bir arada olmasıyla oluşur. Kişi kendi sevdiği insana bağlandığı için, onu düşünerek, arzular. Aşk bir süre sonra insanda tutkuya yani sevdiği kişi için kendini bile feda etmesine kadar gidebilir. Bu sebeple kendini ateşe bile atabilir, hastalanabilir ve yanabilir. Sevgi öylesine bir duygudur ki, kişiyi sevilen kişiye doğru göçe zorlar.
 • Aşkın sevgi türü de, sevgi türleri arasındadır. Kişi kendisini zayıf, güçsüz ve yetersiz hissettiği zaman, her türlü şeye gücü yeten, bilen, olayları kontrol edebilen, her şeyin anahtarını elinde bulunduran, görmediği fakat hissedebildiği güce sevgi duyar. Bu güçlü duygu bağlılıkla birleşirse, bundan sonra derin bir aşka dönüşür. Kişi kendini karşısındakine feda edebilecek gibi sever.

Sevgi duygusu geliştirilebilir mi?

Sevgi duygusunun hem köreltilebilir, hem de geliştirilebilir özelliği vardır. Sevgide önemi olan, sevginin nesnesidir. Örneğin bazı insanlar fazla sevgi dolu olur, ancak sadece kendisini veya yanlış olanları sevmektedir. İnsanların birbiriyle ilişkisinin artması için, sevginin bir karşılık görmesi gerekmektedir. Sevgi karşısındakinden bir karşılık görmediği zaman, balon gibi söner. Bu nedenle sevginin sürekli olarak sevgiyle beslenmesi gerekir.

One thought on “Kişilerin arasındaki sevgi ilişkileri nasıl olur?

 • 13 Haziran 2014 tarihinde, saat 14:01
  Permalink

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: