Kirazın faydaları nedir?

Kiraz herkes tarafından severek tüketilen ve tercih edilen meyvelerin başında gelir. Yaz döneminde en güzel meyveler arasında yer alan kirazı uzmanlar bile tüketilmesini tavsiye ediyor. Sağlığa olan faydalarını düşünürseniz, bu meyveyi tüketilmeyi ihmal etmemelisiniz. Antioksidan bakımından zengin bir meyve olan kiraz, vücutta olan hücre hasarlarına engel olur. İçeriğindeki C, A, K vitaminleri, fosfor, demir ve kalsiyum gibi minerallerden zengin olması, kirazı diğer meyveler arasında ayrı bir yere koyar.

Kirazın faydaları nelerdir?

kiraz

Beyin sağlığına faydaları: Yaşın ilerlemesi nedeniyle azalan beyin hücrelerinde iletişim sonucunda zihinsel aktivitelerde yavaşlama ve hafıza sorunları meydana gelebilir. İnsanlar düzenli olarak kiraz tüketip, ilerleyen yaşlarında oluşabilecek bu olumsuzluğu yavaşlatır ya da engelleyebilir. Kirazın içinde olan antioksidanlar hücreleri tahrip eden ve vücutta olan serbest radikallere karşı korunmamızı sağlar. Bu durumda hücreler daha az zarar görmektedir. Aynı zamanda beynin daha rahat çalışmasını ve hafızanın kuvvetli olmasını sağlamış olur.

Uykusuzluk için faydaları: Kirazın içinde bulunan melatonin, uyku döngüsünün düzenli olması açısından faydalıdır. İnsan vücudu normal koşullarda kendine yeten melatonini üretebilir. Ancak bulunan ortamdaki yapay aydınlatmalar, bilgisayar ve televizyonlardan gelen ışıklar gibi faktörler nedeniyle melatonin seviyesi düşeceğinden gece uykuya geçmekte zorluklar yaşatır. Yatmadan önce kiraz yemek, vücutta olan eksik melatonini tamamladığından uykuya geçme kolaylaşacaktır.

Kilo kontrolü için faydaları: Kilo vermek isteyen kişiler 100 gramında 60 kalori olan kirazı diyet listelerine rahatlıkla alabilir. İçeriğinde bulunan %75 oranındaki suyla kiraz, vücudunuza daha az kalori verir ve midenizde tokluk hissi oluşturur. Ancak kirazda şeker oranının yüksek olması sebebiyle aşırı miktarda tüketmemenizde fayda vardır.

İltihap önleyici faydası İçeriğinde olan antosiyanin ile iltihap oluşturacak bazı enzimleri baskılayacak olan kiraz, özellikle fibromiyalji, gut artriti ve kronik spor sakatlıklarından dolayı oluşan ağrıların hafifletilmesi için tüketilebilir. Kiraz vücuttaki ağrılara karşı aspirinden bile 10 kat daha etkili bir meyvedir.

Gut hastalığı: Gut hastalığından dolayı oluşan eklem ağrılarını önemli oranda azaltacak bir meyvedir. Diğer faydaları: Kiraz saydığımız faydalar dışında diyabet oluşma riskiniz azaltan, kalp ve damar hastalıkları açısından koruyucu, yaşlanma etkilerini azaltan, nörolojik hastalıklardan koruyucu, bağışıklık sistemini güçlendiren bir meyvedir.

Kirazın zararları var mıdır?

Kiraz bu kadar yararı olmasına rağmen, fazla tüketilirse vücuda fazla şeker ve lif alınmasına neden olur. Lif içeriği kabızlık ve ishale iyi gelmesine rağmen, fazla tüketildiğinde midenin bozulmasına ve bu rahatsızlıkların oluşmasına da neden olabilir. Bu yüzden her şeyde olduğu gibi bu meyveyi de dozunda tüketmek gerekir.

Bir Cevap Yazın