Aziz Yıldırım kimdir?

Fenerbahçe Spor Kulubü’nün gelmiş geçmiş en büyük başkanlarından biri olan Aziz Yıldırım 2 kasım 1952 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğmuştur. İnşat mühendisi olan Aziz Yıldırım Fenerbahçe başkanlığı ile herkes tarafından tanınmaya başlandı.aziz
Düzce’de ilkokul ve lise eğitimini tamamlayan Aziz Yıldırım Düzce’de bulunan Hamidiye Spor Kulübü’nde amatör olarak futbol oynamıştır. Şimdiki adı Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi olan Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi’nden inşaat mühendisi olarak mezun olan Aziz Yıldırım özellikle NATO altyapı ihalelerine katılarak şirketini büyütmüştür. Şirketinin adı Maktaş olan Aziz Yıldırım hala bu işler ile meşgul olmaktadır. Düzcespor Kulübünde fahri başkanlık yapmıştır.

Üç çocuk babası olan Aziz Yıldırım, 7 Nisan 2010 tarihinde iki çocuğunun annesi olan 30 yıllık eşi Yıldız Yıldırım hanımdan boşanmıştır. Daha sonra Gonca Çelikkıran adlı kişi ile evlenmiştir. Aziz Yıldırım’ın Gonca hanımdan bir kız çocuğu olmuştur.

Büyük bir Fenerbahçe taraftarı olan Aziz Yıldırım ilk olarak 1990-1992 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü2nde yönetici olarak görev yapmıştır. 1991-1992 sezonunda futbol şube sorumlusu olarak görevini sürdürmüştür. Fenerbahçe sevdası ona başkanlık yolunu açacaktı. Nitekim 15 Şubat 1998 yılında yapılan kongrede rakibi olan Vefa Küçük’ten sadece bir oy fazla alarak Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı seçildi. 2014 yılına kadar başkanlığı elinde bulunduran Aziz Yıldırım, 1998 yılından 2014 yılına kadar 16 yıldan fazla Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanlığını yapmıştır. Yargıtay tarafından cezası onanan başkanın durumu belirsizliğini koruyor. Anayasa Mahkemesi’nden olumlu bir haber gelmez ise başkanlığı sona erecek.

Aziz Yıldırım başkanlığı döneminde futbol takımı ile 5 defa lig şampiyonluğu yaşamış ayrıca 7 kez de lig ikinciliği yaşamıştır. Futbol takımını UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline ve UEFA Avrupa Ligi yarı finaline taşıyan Aziz Yıldırım büyük başarılara imza atmıştır. Fenerbahçe Spor Kulübü, 2010-2011 sezonunda Aziz Yıldırım başkanlığında futbol, kadınlar ve erkekler basketbol, kadınlar ve erkekler voleybol branşlarında lig şampiyonu olarak 5’te 5 şampiyonluk yaşayarak tarihe geçmiştir.

Aziz Yıldırım daha çok yatırımlar ile kulübü büyütmeye ve gelecek şampiyonluklara hazırlamaya çalışmıştır. Şu an futbol maçlarının oynandığı Şükrü Saraçoğlu stadını bölüm bölüm yıkarak yeniden yaptıran Aziz Yıldırım, basketbol takımına da Avrupa standartlarında bir salon yaptırmıştır. Başkan Yıldırım, Ülker Sports Arena. Düzce Topuk Yaylasında kamp tesisleri, Ankara’da konaklama tesisi yapılmış ve Faruk Ilgaz tesisleri yenilemiştir.

Yıldırım’ın kulüpte yakaladığı başarı şike davası ile karalanmaya başlanmıştır.Şike davası Fenerbahçe kulübü için bir yıkım sürecinin başlangıcı olmuştur. Aziz Yıldırım 3 Temmuz 2011 tarihinde “Ekonomik çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” ve “Şike yapmak” iddiasıyla gözaltına alındı. Savcılık tarafından ,ifadesine başvurulan Aziz Yıldırım, tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilmiş, mahkeme tarafından da tutuklanmıştır. Metris Cezaevi’nde yaklaşık olarak bir yıl tutuklu kalan Yıldırım şike davasının 23. duruşması sonunda hüküm giymesine rağmen tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi.

Mahkeme tarafından Süper Lig de ki 13 maçta şike yapmaktan yargıladı. Davaya konu olan maçların 6’sından beraat eden Yıldırım’ın, 4 müsabakada şike yapmak, 3 müsabakada teşvik primi vermek suçlarını işlediğine karar verilmiştir.

Bir Cevap Yazın