Kınadan dövme nasıl yapılır?

geçici dövmeDövme hayat boyunca vücutta taşınan kalıcı bir aksesuar olduğundan çoğu insan dövme yaptırma konusunda büyük bir tereddüt içine girer. Vücudun neresine yapılırsa yapılsın seçilen figür, resim ya da yazının ömür boyunca taşınması ve ilerleyen süreçte dövmenin istenmemesi halinde tek çözümün lazer ile sildirme olması, insanların kına kullanılarak yapılan geçici dövmelere daha da fazla ilgi göstermesine neden oluyor. Dövme yaptıran ve pişmanlık duyan insanların uzun seanslar sürebilen ve maddi açıdan da dövme yaptırmaktan çok daha pahalı olan lazer tekniklerine mahkum olması, kınadan geçici dövme yapmanın çok daha uygun bir alternatif olarak görünmesini sağlamıştır. Ancak unutulmaması gerekir ki, kına ile yapılan bir dövme ancak basit işlemler için uygulanabilir. Gerçek bir dövme sanatçısının makine kullanarak son derece detaylı bir şekilde yaptığı dövmenin kına ile yapılması mümkün olsa da, bu işin pek de kolay olmadığı da unutulmamalıdır.

  • Malzemeler

Geçici dövme olarak bilinen bu uygulamalarda her ne kadar sadece Hint kınası kullanılıyor zannedilse de, geçici dövmenin birçok insan tarafından tercih edilmesi ile bu uğraş da dünya genelinde dev bir sektör haline gelerek dövme malzemelerinin de hazır kullanım imkanı sunanları çıkmıştır. Son derece pratik bir kullanım imkanı sunan bu hazır kınalar, yağlı boya tüplerini andıran küçük tüpler içinde hazır olarak temin edilebilmektedir. Benzer şekilde dövme şablonlarının da kendinden yapışkanlı hazır modelleri bulunduğundan, geçici dövme artık herkes tarafından yapılabilir hale gelmiştir. Ancak söz konusu modeller hazır olduğundan detaylı çizimler için yetenek gerektiği de gör ardı edilmemelidir.

hint kınası dövmeKlasik yöntem Hint kınası ile geçici dövme yapmak isteyenler Hint kınasını Okaliptüs yağı ve limon suyu ile karıştırarak geçici dövme yapımında kullanılan karışımı elde edebilirler. Hint kınasının Aromatik yağ ve limon suyu ile karıştırılması işleminde dikkat edilmesi gereken, kınanın çok sert hale getirilmeden sürülebilir bir kıvamda olmasıdır. Gereğinden fazla yağ ya da limon suyu kullanılması halinde de kına çok akışkan bir kıvam alacağından, sürülen deri yüzeyinde tutunamayacak ve akacaktır. Bu nedenle karışımın sürülebilir kıvama getirilmesi için yağ ve limonun azar azar eklenmesi gerekir. Bu şekilde hazırlanan geçici dövme kınasını mutfaklarda ızgara için kullanılan basit bir çöp çiş yardımı ile sürebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın